Öğrencilerin teknoloji kullanımı alışkanlıklarının ve bilişim okuryazarlıklarının PISA test sonuçlarıyla olan ilişkisinin veri madenciliği yöntemleriyle incelenmesi
Investigating the relationship of students technology use habits and information literacy with PISA test results by data mining methods
  1. Tez No: 851202
  2. Yazar: FEVZİ KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ŞİŞECİ ÇEŞMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Yönetim Bilişim Sistemleri, Education and Training, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı 2018 yılında OECD tarafından yapılan PISA uygulamasına Türkiye adına katılan öğrencilerin başarılarını analiz etmektir. Öğrencilerin başarısında teknoloji kullanım alışkanlıklarının ve bilişim okuryazarlıklarının etkisi araştırılmıştır. Çalışmada OECD tarafından yayınlanan test ve anket sonuçlarına ilişkin veriler kullanılmıştır. 2018 PISA uygulamasına katılan toplam 6781 öğrencinin test sonuçları Eğitsel Veri Madenciliği ilkeleri doğrultusunda CRISP-DM iş akış döngüsüne uygun olarak işlenmiştir. Veri analizinde tanımlayıcı veri madenciliği metotlarından olan birliktelik kuralları kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonuçları ile Türkiye'de son dönemde bazı projelerle eğitim teknolojilerine yapılan büyük yatırımların öğrenci başarısı üzerine olan etkilerinin ne yönde olduğu konusuna yanıt aranmıştır. Matematik, Fen ve Okuma Becerileri olarak üç temel disiplinde uygulanan PISA testlerinde üst başarı grubunda yer alan öğrencilerin teknolojiyi ve bilişim araçlarını kullanımlarının başarı düzeylerine olumlu olarak yansıdığı görülmüştür. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulguların öğrencilerin akademik başarıları üzerinde etkisi olan faktörler konusunda eğitimcilere ve eğitim yöneticilerine yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the success of students who participated in the PISA application conducted by the OECD in 2018 on behalf of Türkiye. The impact of technology usage habits and information literacy on students' success has also been investigated. Data on test and survey results published by the OECD were used in the study. The test results of a total of 6781 students who participated in the 2018 PISA application were processed by the CRISP-DM workflow cycle in line with the principles of Educational Data Mining. Association rules, which is one of the descriptive data mining methods, were used in data analysis. The results of the research also sought an answer to the question of the effects of the large investments made in educational technologies with some projects on student success in Türkiye recently. It has been observed that the use of technology and informatics tools by students in the high achievement group in the PISA tests applied in three basic disciplines Mathematics, Science, and Reading Skills has a positive impact on their success levels. It is thought that the findings obtained as a result of the study will guide educators and educational administrators regarding the factors that affect students' academic success.