Turizm alanlarında kaynak kullanımı açısından risk faktörü
The Risk factor related with the resource use in the tourism areas
- Tez No: 85121
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFKI ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Dünya' da büyüme gösteren turizmde, son yıllarda hızlı bir değişim yaşanmaktadır. Özellikle turizm konseptinde yapısal değişime yol açan yeni eğilimler 21. yy. turizmini de belirleyecektir. Bu değişim içinde turizm eğilimini yakalayan ve çevreyi korumayı başaran ülkeler turizmden daha fazla pay alacaklardır. Çevre ve doğal kaynaklarını koruyamayan ülkeler ise turizm gelişimden olumsuz etkileneceklerdir. Turizm çevresindeki bozulmalar, turistik yörelerin ucuz ülke imajını güçlendirirken, kalitedeki olumsuz değişme ve bozulmalar ülkeler ve turistik yörelerde turizmin geleceği açısından riski artıracaktır. Bu bağlamda üç bölümde ele alınan araştırma; Çevre ve doğal kaynakları koruyan, sürdürülebilir bir turizm için ekonomik-toplumsal-kültürel- çevresel bozulmalar sonucu ortaya çıkan ülkesel, bölgesel, yerel riskleri varsayımlar doğrultusunda irdelemek ve planlamada kullanılabilir sonuçlar elde etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın kuramsal çerçevesini oluşturan birinci bölümde; Turizm sistemi tanımlanırken, sistem yaklaşımı içinde, çalışmanın amacı, sınırları yöntemi ve varsayımlarla yöntem arasındaki ilişkiler kurulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise; Kitle turizm kavramı, gelişimi, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bağlamında tanımlanmıştır. Turizm sistemi çerçevesinde, turizmin Türkiye ve Dünyada' ki gelişimi, sosyal, ekonomik, yasal, politik sistem içinde irdelenmiştir. Turizmin yarattığı çevresel sorunlar, turizm-çevre ikileminde sürdürülebilirlik, farklı yaklaşımlar doğrultusunda ele alınmıştır. Turizmde ortaya çıkan mevcut ve gelecek riskleri tanımlanırken, çevre ile bu riskler arasındaki bağlantılar kurulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise; Dünya turizmi içinde kitle turizmi ve risk olgusu tanımlanarak; özellikle turizmde risk doğuran faktörler üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu faktörlerdeki değişmelerin ülke, bölge ve yerel ölçekte çevreye yansımaları irdelenmiştir. Dördüncü bölümde ise; Kaynak kullanımı açısından risk-turizm ilişkisi Türkiye'de ilk entegre turizm projesi olan“Güney Antalya Turizm Gelişim Alanı”nda test edilmiştir. Güney Antalya Turizm Gelişme Alanı özelinde, turizmin çevresel kaynaklar üzerindeki olası etkileri, (riskler) ve planlama politikaları ilişkileri kurulmuştur. Beşinci bölümde genel değerlendirme, varsayımların test edilmesi ve sonuçlar ele alınmıştır. Özellikle projenin uygulama sürecinde ileri sürülen varsayımlar araştırmanın analiz ve sonuçları ile irdelenmiş turizm risk arsındaki ilişki-GATGA hedef ve uygulamaya yönelik sonuç ve önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism, which has growth quite fast all over the world, has been undergoing significant changes in last years. Especially, new biases that cause structural changes in the tourism concept will determine the tourism of the twenty-first century. In these changes, the countries that manage to protect the environment and catch the new concept will have more portions from the tourism revenues. The other countries which are not able to protect the environment will be negatively affected. Pollution in the environment of tourism will create a cheap image and decrease the service quality in those countries, and increase the risk for the future of the tourism for some areas. In this context, the study is composed of five chapters, at national, regional and local levels. Which deal with the risk concerning the protection of environmental resources that arise out of tourism planning. In the first chapter, system of tourism is defined with a system perspective, the purpose of the study, the time period and the geographical area are studied, the methodology of the study and its assumptions are put forth. The theoretical framework of the research, development of tourism in Turkey and in the world is explored in terms of social, economic, political and the constitutional systems. Environmental problems caused by tourism, sustainability within the dilemma of tourism and environment are examined with respect to different approaches. Moreover, relations between risks and the environment are explored while defining the current and future risks in tourism. In the second chapter, the concept of mass tourism and its development both in the developed and developing countries have been analysed. In the third chapter of the research, risk and the mass tourism are defined in the framework of the world tourism, and especially factors create risk are searched. Also affects of changes in those factors on the environment in the country, national and local scale are examined. In the fourth chapter, relations between risk and tourism in terms of resource use are tested with in the context of South Antalya Project (Güney Antalya Projesi) which is the first integration project in Turkey. The affects of tourism on the environmental resources and its relations within the planing policies are examined within South Antalya Project. In the last chapter, the hypotheses of the research are examined and the conclusion is made. XI