Ratlarda tıbbi sülük ve tıbbi sülük salgı ekstraktının insizyonel yara iyileşmesi üzerine etkisi
Effect of medicinal leech and medicinal leech secretion extract on incisional wound healing in rats
- Tez No: 851241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRANUR ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çalışmamızda insizyonel yara oluşturulmuş ratlarda tıbbi sülük ve tıbbi sülük salgı ekstraktı uygulamasının yara iyileşmesi üzerine etkilerinin in vivo şekilde araştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmada Hirudo verbana türü steril tıbbi sülüklerden sağım yöntemi ile elde edilen sülük salgı ekstraktında, Bradford yöntemi ile total protein konsantrasyonu tayin edildi (50μg/ml). Çalışma, 250 ± 30 g vücut ağırlıklarına sahip 24 adet dişi rat ile yürütüldü. Ratların dorsal bölgelerine 2 cm boyutlarında tam insizyonel kesi yapıldı. I (sülük), II (tıbbi sülük salgısı), III (fagostimülatör solüsyon) ve IV (kontrol) olmak üzere dört deney grubu tanımlandı. Postoperatif 7. günde tüm hayvanlar sakrifiye edildi. Ardından biyokimyasal, histolojik ve immünohistopatolojik yöntemler için kan ve doku örnekleri alındı. Bulgular: Morfolojik bulgular, Sülük ve SSE gruplarında hızlanmış yara iyileşmesi ve artmış kıl büyümesini ortaya koydu. Histopatolojik analiz, SSE (II) grubunun diğer gruplara kıyasla üstün bir iyileşme süreci sergilediğini gösterdi. SSE ile tedavi edilen sıçanlarda epitel rejenerasyonu, granülasyon dokusu kalınlığı, fibroblast proliferasyonu, neovaskülarizasyon skorları önemli ölçüde arttı (p < 0,05). Ayrıca, VEGF (+) Hücre Yüzdesi (%) Grup III'te belirgin bir şekilde daha yüksekti, bu da gözlemlenen iyileşme süreçlerinde VEGF'nin potansiyel bir rolünü işaret ediyor olabilir. ELISA yöntemi ile ölçülen; serum, distal doku ve proksimal doku örneklerine ait HIF1-α, TGF-α ve IGF-1 parametreleri açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu, (p > 0,05). Sonuç: Histopatolojik ve immünohistokimyasal yöntemler ile araştırılan epitel rejenerasyonu, granülasyon dokusu kalınlığı, neovaskülarizasyon bulguları ve VEGF (+) hücre sayısı SSE (II) grubunda en üst seviyede izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aimed to investigate the effects of medicinal leech and medicinal leech saliva extract applications on wound healing in rats with an incisional wound. Methods: The saliva extract (50μg/ml) of Hirudo verbana species was obtained using the milking method via phagostimulatory solution. The study was conducted with 24 female rats weighing 250 ± 30 g. A 2 cm incisional cut was made on the dorsal regions of the rats. Four experimental groups were defined as I (leech), II (leech saliva extract), III (phagostimulatory solution), and IV (control). On the seventh postoperative day, all animals were sacrificed. Blood and tissue samples were then collected for experimental evaluations. Results: Morphological findings indicated accelerated wound healing and increased hair growth in the Leech and LSE groups. Histopathological analysis showed that the LSE (II) group exhibited a superior healing process compared to the other groups. In rats treated with LSE, epithelial regeneration, granulation tissue thickness, fibroblast proliferation, and neovascularization scores were significantly increased (p < 0.05). Moreover, the percentage of VEGF (+) cells was significantly higher in Group II, indicating a potential role of VEGF in the observed healing processes. There was no significant difference between the groups regarding HIF1-α, TGF-α, and IGF-1 parameters measured by the ELISA method for serum, distal tissue, and proximal tissue samples (p > 0.05). Conclusion: Epithelial regeneration, granulation tissue thickness, neovascularization, and the number of VEGF (+) cells investigated by histopathological and immunohistochemical methods were observed at the highest level in the LSE (II) group.