Tıbbi sülük uygulamasının alt ekstremitede iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine etkisi
Effect of medicinal leech application on ischemia/reperfusion injury in the lower limb extremity
- Tez No: 992417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRANUR ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmada, alt ekstremitede deneysel iskemi oluşturulmuş ratlarda tıbbi sülük uygulamasının iskemi/reperfüzyon (I/R) hasarı üzerindeki tedavi edici ve önleyici etkileri araştırıldı. Bu sebeple I/R modelinden önce tıbbi sülük uygulaması ile I/R modelinden sonra tıbbi sülük uygulamasının üstünlüklerini karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. 24 dişi Wistar Albino rat çalışmaya dâhil edildi. Tedavi+I/R (n:6), I/R+Tedavi (n:6), I/R (n:6) ve Sham (n:6) olmak üzere 4 grup oluşturuldu. Alt ekstremite I/R modeli; femoral arter klemplenerek oluşturuldu. Tıbbi sülük tedavisi uygulanan gruplara (I/R öncesi ve sonrası ) her bir ratın gastroknemius kas bölgesine 1 adet Hirudo verbana cinsi sülük uygulandı. Çalışma sonunda tüm ratlardan alınan serum ve gastrokinemius kas doku örneklerinde; SOD, TNF-α, IL-6, NO, CGRP, GPx, IMA, HIF-1α, CAT ve EDN-1 parametreleri ELISA ile analiz edildi. Ayrıca kas dokusunda ödem, dejenerasyon, nekroz ve inflamasyon histopatolojik olarak değerlendirildi. Serum TNF-α düzeyi; I/R grubunda (81,18±75,91 ng/L) Tedavi+I/R (293,83±82,55 ng/L), I/R+Tedavi (328,43±70,07 ng/L) ve Sham grubuna (332,53±41,79 ng/L) göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük belirlendi (p=0,047). Diğer serum parametreleri açısından gruplar arasında anlamlı farklılık gözlemlenmedi. Doku IL-6 düzeyi; I/R grubunda (0,81±0,46 ng/g doku) Sham grubuna (2,57±0,29 ng/g doku) göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük belirlendi, (p=0,038). Doku CAT düzeyi, Tedavi+I/R grubunda (1,00±0,06 μg/g doku) I/R+Tedavi grubuna (1,28±0,06 μg/g doku) göre anlamlı düşük belirlendi (p=0,011). Diğer doku parametreleri açısından gruplar arasında anlamlı farklılık gözlemlenmedi. Tedavi+I/R grubu ve I/R+Tedavi grubunda histolojik olarak değerlendirilen ödem, dejenerasyon, nekroz ve inflamasyon skoru I/R grubuna göre anlamlı düzeyde düşük belirlendi (p=0.001). Çalışmamızın sonuçlarına göre hem I/R sonrası hem de I/R öncesi yapılan tıbbi sülük tedavisinin iskemiyi azaltmada etkin bir tedavi yöntemi olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma alt ekstremite I/R hasarının tedavisinde tıbbi sülük uygulamasının kullanılabileceğini ve gelecekte bu alanda yapılacak yeni çalışmalara ışık tutabileceğini bildirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the therapeutic and preventive effects of medical leech application on ischemia/reperfusion (I/R) injury in rats with experimentally induced lower extremity ischemia were investigated. For this purpose, the superiority of medical leech application performed before the I/R model and after the I/R model was comparatively evaluated. Twenty-four female Wistar Albino rats were included in the study. The anİMAls were divided into four groups: Treatment+I/R (n=6), I/R+Treatment (n=6), I/R (n=6), and Sham (n=6). The lower extremity I/R model was established by clamping the femoral artery. In the groups that received medical leech therapy (before and after I/R), one Hirudo verbana leech was applied to the gastrocnemius muscle region of each rat. At the end of the study, serum and gastrocnemius muscle tissue samples were collected from all rats. The levels of SOD, TNF-α, IL-6, NO, CGRP, GPx, IMA, HIF-1α, CAT and EDN-1 were analyzed using the ELISA method. In addition, edema, degeneration, necrosis, and inflammation in muscle tissue were evaluated histopathologically. The serum TNF-α level in the I/R group (81.18±75.91 ng/L) was found to be significantly lower than those in the Treatment+I/R (293.83±82.55 ng/L), I/R+Treatment (328.43±70.07 ng/L), and Sham (332.53±41.79 ng/L) groups (p=0.047). No statistically significant differences were observed among the groups in terms of other serum parameters. The tissue IL-6 level in the I/R group (0.81±0.46 ng/g tissue) was found to be significantly lower than that in the Sham group (2.57±0.29 ng/g tissue) (p=0.038). The tissue CAT level in the Treatment+I/R group (1.00±0.06 μg/g tissue) was significantly lower than that in the I/R+Treatment group (1.28±0.06 μg/g tissue) (p=0.011). No significant differences were observed among the groups in other tissue parameters. Histopathological evaluation revealed that edema, degeneration, necrosis and inflammation scores were significantly lower in both the Treatment+I/R and I/R+Treatment groups compared to the I/R group (p=0.001). Our study further demonstrates that both pre- and post-I/R treatment are effective in reducing ischemia. This study suggests that leeches can be used to treat lower extremity I/R injuries and may shed light on future new procedures in this area.