Zumer Suresinin içeriksel ve biçimsel analizi: Kronolojik okuma
A content and formal analysis of the Surah Zumar: A chronological reading
  1. Tez No: 851253
  2. Yazar: AYŞE KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA GÖZELER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Çalışmamızın konusu risaletin Mekke döneminde nazil olan Zumer suresinin filolojik ve tematik analizidir. Tarihsel veriler ışığında yapmaya çalıştığımız sure incelemesinde hem konu akışındaki bütünlüğü hem de Kur'an bütünlüğünü göz önünde bulundurmak suretiyle surenin söylemini hem hitap hem de metin olarak değerlendirmeye çalıştık. Ayrıca tefsir literatüründe surenin ayetleriyle ilişkilendirilen bütün rivayetleri tespit ederek, bu rivayetlerin ayetlerin anlaşılmasına olan etkilerini araştırdık. Giriş bölümünde özelde üzerinde çalıştığımız Zumer suresinin, genelde ise Kur'an'ın tefsirinde kullanılan yöntemleri, nesnel anlama ulaşmanın imkanını, tarihsel bağlam ve metin bağlamının ayetlerin anlaşılmasındaki ağırlığını tartıştık. Birinci bölümde tefsirlerde ve esbab-ı nuzûl kaynaklarında yer alan Zumer suresinin ayetleriyle ilgili rivayetleri derledik. Ayrıca surenin tefsirinde anahtar rolü olduğunu düşündüğümüz kelimeleri ayrıntılı olarak analiz ettik. İkinci bölümde ise surenin içerdiği konuları Allah ve muhataplar ekseninde detaylı bir şekilde inceledik.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the philological and thematic analysis of the Zumar Surah, revealed in the Mecca period of the Qur'anic revelation. In the study of the surah, which we tried to conduct in the light of historical data, we evaluated the discourse of the surah as both an address and a text, also taking into account both the integrity of the subject flow and the integrity of the Qur'an. Also, by identifying all the narrations associated with the verses of the surah in tafsir literature, we studied the effects of these narrations on the understanding of the verses. In the introductory chapter, we discussed the methods used in the interpretation of the Surah Zumar in particular, and the Qur'an in general, the possibility of reaching objective meaning, the weight of the historical context and textual context in understanding the verses. In the first chapter, we compiled the narrations about the verses of the Surah Zumar, which are included in the tafsir and the sources of al-asbab al-nuzul. We also analyzed in detail the words that we believe have a key role in the interpretation of the surah. In the second chapter we examined the subjects included in the surah in detail about Allah and the ones addressed.