Theodore Brameld'ın eğitim felsefesinde kültür problemi
The culture issue in Theodore Brameld's educational phlosophy
- Tez No: 851261
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HALUK ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada eğitim felsefesi üzerine araştırmalar yapmış, teorilerinde kültür kavramını önemli bir yerde konumlandırmış ve aynı zamanda“Toplumsal Yeniden Yapılanmacılık”akımının öncüsü olmuş Theodore Burghardt Hugh Brameld'ın görüşleri incelenmiştir. Brameld'ın ilgi ve araştırma alanını hem söz konusu akım hem de kendi ülkesinde ve yaşadığı dönemde uygulanan eğitim ve onunla ilgili olarak kültür meseleleri oluşturmaktadır. Brameld'ın nasıl bir eğitim felsefesi geliştirdiği, kültür kavramının onun için ne kadar önemli olduğu ve kültürü eğitim unsurunun içerisinde nerede ve ne kadar gördüğü veyahut başka bir deyişle eğitim-kültür ve kültür-eğitim ilişkisine karşı nasıl bir bakış açısı sağladığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu nedenle de tezin konusunu eğitim ve kültür başlıkları altında birçok eser vermiş olan Brameld'ın eğitim felsefesine dair görüşleri oluşturmaktadır. Eğitimin varlığı ve önemi Brameld'ın yaşadığı 20. yüzyıl için eğitim tarihi bakımından büyük ölçekli bir konu olarak görülmektedir. O büyük ölçeğin bileşenlerinden ve etki eden unsurlarından birisi de yadsınamaz bir boyutta olduğu düşünülen kültürdür. Nitekim günümüz eğitim sahasında kültürün varlığı öğretimin hususlarına etki eden bir konumdadır. Bu nedenle kültürün eğitimi nasıl şekillendirdiği, o eğitiminse kültüre nasıl bir katkıda bulunduğu bugünün araştırmacılarının üzerinde ciddi bir biçimde durdukları çalışma konuları arasında görülmekte olup her iki kavramın etkileşimi Brameld'ın ve bu çalışmanın odakları arasında yerini almıştır. Tez konusunun Brameld'ın eğitim felsefesi ve bunun içerisinde yer edinmiş olan kültür boyutunun araştırılması, doğal olarak yine Brameld'a ait olan eserler ışığında mümkün olmuştur. Onun özellikle bu konular kapsamında yazmış olduğu eserleri tezin ana kaynaklarını oluşturmaktadır. Elbette kavramsal çerçevenin çizilmesi, tanımların oluşturulması gibi başlıklar dahil olmak üzere Brameld ve onun bu hususları kapsayan görüşlerini ele alan ikincil kaynaklara, literatüre de başvurulmuştur. Böylece tezde, tarama modeli olarak ifade edilebilecek yöntemlerden literatür ve doküman inceleme – tarama yöntemi kullanılmıştır. Brameld, düşüncelerini doktora yaptığı sırada Marksist bakış açısı ile geliştirmiştir. Bu durum onun neredeyse sade okuyucu tarafından değil, aynı zamanda kendisini eleştiren kimselerce de öne sürülerek görülmüştür. Tabii tamamıyla buna bağlı kalmamış olan Brameld, eleştirmek bir tarafa aynı zamanda görüşlerine katıldığı Dewey'nin aralarında olduğu ilerlemecileri de takip etmiştir. Brameld, yine de eserlerinde ilerlemecilik başta olmak üzere o günün akımlarını eleştirmiş ve aynı zamanda iyi olduğunu düşündüğü yanlarını da benimsemiştir. Zaten eğitim felsefesini de böylelikle toplumsal yeniden yapılandırma üzerine kurmuştur. Onun özellikle eğitim ve tabii sonrasında kültürel-eğitim düşüncelerini de en çok etkileyen yine yeniden yapılandırmacılık olmuştur. Floodwood projesi, bu bağlamda en ilgi çekici örneklerden olmakla beraber öğretmen (eğiticiler) – öğrenci (eğitilenler) yani eğitim felsefesi ya da müfredat gibi bu bağlamında ortaya çıkardıkları bununla ilgili olmuştur. Onu zamanının diğer meslektaşlarından ayıran en önemli özelliği ise eğitim felsefesinin içerisine doğrudan kültür konusunu dahil etmesi ve eğitimde çare arayışlarını kültür üzerinden gerçekleştirmesidir. Böylece Brameld'ın eğitim felsefesi Türkçeye kazandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the views of Theodore Burghardt Hugh Brameld, who conducted research on educational philosophy, positioned the concept of culture prominently in his theories, and also pioneered the“Social Reconstructionism”movement, have been examined. Brameld's area of interest and research consists of both the aforementioned movement and the cultural issues related to education and applied in his own country and era. The study aims to reveal how Brameld developed an educational philosophy, how important the concept of culture was for him, and where and to what extent he saw culture in the education element, or in other words, what perspective he provided on the education-culture and culture-education relationship. Therefore, the subject of the thesis is formed by Brameld's views on educational philosophy, who has produced many works under the headings of education and culture. The existence and importance of education are seen as a large-scale subject in the history of education for the 20th century in which Brameld lived. One of the components and influencing factors of that large scale is considered to be culture, which is thought to be undeniably significant. Indeed, in today's field of education, the presence of culture has an impact on the aspects of teaching. Therefore, how culture shapes education, and how education contributes to culture are among the study topics that today's researchers seriously consider, and the interaction of both concepts has taken its place among Brameld's and this study's focuses. The exploration of Brameld's educational philosophy and the culture dimension embedded within it naturally took place in the light of works attributed to Brameld. His works, especially those written on these subjects, constitute the main sources of the thesis. Of course, in addition to drawing the conceptual framework, creating definitions, and addressing Brameld and his views on these issues, secondary sources, literature related to them, have also been consulted. Thus, in the thesis, the literature and document review method, which can be expressed as a scanning model, has been used. Brameld developed his thoughts with a Marxist perspective during his doctoral studies. This situation has been perceived not only by his simple readers but also by those who criticize him. However, Brameld, who did not entirely adhere to this, also followed progressives, including Dewey, whose views he agreed with. Brameld, nevertheless, criticized the trends of the day, including progressivism, in his works and also adopted their good aspects. Thus, he founded his educational philosophy on social reconstruction. Especially, progressivism and then cultural-educational thoughts, influenced by reconstructionism, have been most affected by him. The Floodwood project is one of the most interesting examples in this context, and what they revealed in terms of teachers (educators) - students (educated), that is, education philosophy or curriculum, has been related to this. The most important feature that distinguishes him from his colleagues of the time is his direct inclusion of the culture issue in educational philosophy and conducting searches for solutions in education through culture. Thus, an effort has been made to translate Brameld's educational philosophy into Turkish.