Yabancı dil öğretiminde sanal gerçeklik teknolojisinin etkileri
The effects of virtual reality technology in foreign language teaching
  1. Tez No: 851265
  2. Yazar: TUBA TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı Yabancı Dil olarak İngilizce kelime öğretiminde sanal gerçeklik uygulamasının İlkokul 3. sınıf öğrencilerinin motivasyonları, sanal ortamda bulunuşluk düzeyleri ve sanal ortam deneyimleri ile sanal gerçekliğin dil öğrenme sürecine etkisini araştırmaktır. Araştırmada İçsel Motivasyon Envanteri ve Bulunuşluk Hissi Ölçeği kullanılmıştır. Öğrenci görüşleri için odak grup görüşmeleri; öğrenci davranışları için gözlem yapılmıştır. Durum çalışması olarak yürütülen araştırmanın nicel kısmında tanımlayıcı analiz, nitel kısmında içerik analizi yapılmış ve değerlendirilmiştir. Araştırma İlkokul 3. sınıf olan 113 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. 7 hafta süren uygulamada sanal gerçeklik gözlüğü kullanılmış ve eğitim içerikleri CoSpaces Edu platformunda araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Sanal gerçeklik uygulamasında kullanılacak etkinlikler ve ortam tasarımı, öğretim tasarım modellerinden ADDIE modeli rehberliğinde hazırlanmıştır. Araştırmanın nicel verileri analizinde SPSS 26 paket programı kullanılmış, sanal gerçeklik ile yabancı dil öğretiminde öğrencilerin bulunuşluk hissi ve motivasyonlarının yüksek düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Odak grup görüşmesi analizi Maxqda 2022 programında kod ve kategoriler oluşturularak, öğrenci davranışları ise içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Buna göre, öğrencilerin sanal gerçeklik ortamında yabancı dil öğrenmeyi eğlenceli, etkileyici ve faydalı buldukları; öğrenme sürecine yüksek düzeyde ilgi göstererek aktif katılım sağladıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, sanal gerçeklik teknolojisinin Yabancı Dil kelime öğretiminde etkili olduğu görülmüştür. Uygulama esnasında mide bulantısı, baş dönmesi, göz sulanması gibi fiziksel rahatsızlıkların yaşandığı, sınıf içerisinde gürültü ve kargaşaya neden olabilecek birtakım davranışlara rastlandığı görülmüştür. Son olarak, sanal gerçeklik teknolojisini kullanacak araştırmacı ve uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effect of virtual reality application on English word teaching as a foreign language on the motivation, presence levels in the virtual environment, and virtual reality's impact on the language learning process of 3rd grade primary school students. Intrinsic Motivation Inventory and Sense of Presence Scale were used in the study. Focus group interviews were conducted for student opinions and observations were made for student behaviors. In the quantitative part of the research, which was carried out as a Case Study, a descriptive analysis was conducted and a content analysis was conducted in the qualitative part. The study was conducted with the participation of 113 third-grade primary school students. Head mounted displays were used in the application, which lasted for 7 weeks, and the educational content was created by the researcher on the CoSpaces Edu platform. The activities and environment design to be used in the virtual reality application were prepared under the guidance of the ADDIE model, one of the instructional design models. The quantitative data of the research was analyzed using the SPSS 26 package program, and it was concluded that students' sense of presence and motivation in foreign language learning with virtual reality was high. The focus group analysis was conducted by creating codes and categories in the Maxqda 2022 program, and student behaviors were evaluated using the content analysis method. Accordingly, it was concluded that students showed a high level of interest and active participation in the learning process, finding foreign language learning fun, impressive, and useful in the virtual reality environment. In this context, virtual reality technology was found to be effective in teaching foreign language vocabulary. According to the study, it was observed that physical discomforts such as nausea, dizziness, and eye watering were experienced during the application, and some behaviors that could cause noise and chaos in the classroom were encountered. Finally, suggestions were made for researchers and practitioners who will use virtual reality technology.