Velilerin ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi ders programına yönelik tutumlarını etkileyen faktörler
  1. Tez No: 218233
  2. Yazar: FATİH ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
İnsan hayatı sürekli değişmekte ve gelişmektedir. Bilimsel ve teknolojikalandaki bu gelişmeler insanı etkilemekte, onun evrene, yaşama ve kendisinietkileyen değerlere bakışını yeniden oluşturmaktadır.Tarihsel gerçekliklerden anladığımıza göre, din insan hayatına yön veren, onuve yaşantısını etkileyen en temel unsurlardan birisidir. Bu durum dinin doğruanlaşılması ve yaşanmasını zorunlu kılar. Bireyin temel gereksinimlerinden birisiolan inanma ihtiyacının karşılanmasında ve dinin doğru anlaşılmasında dineğitiminin önemi ortadadır. Eğitim sistemi içerisinde üzerinde konuşulan ve tartışılanbir alan olarak Din öğretiminde temel problemlerden birisi nasıl olması gerektiğidir.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ve ders programı hazırlanma sürecindehareket noktalarından birisi de, toplumsal ihtiyaçları belirleme, toplumun nasıl tepkivereceğini bilimsel yöntemlerle gözlemlemedir. Bu araştırma; insan hayatında enönemli kurum olan ailenin, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ve ders programınayönelik yaklaşımlarını tespit etmekte ve değerlendirmektedir.Bu amaçla araştırmada; velilerin mevcut Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersiprogramında yer alan konu başlıklarına katılım düzeyleri incelenmiş, Din Kültürü veAhlak Bilgisi dersine ve programına yönelik tutumları tespit edilmiş, bu tutumlarınıncinsiyet, yaş, doğum yeri, hayatının büyük çoğunluğunu geçirdiği yer, öğrenimdurumu, medeni durum, meslek, gelir durumu, din eğitimini aldığı kaynak, Kuranokuma durumu, dini yayınları takip etme durumları faktörlerine göre farklılıkgösterip göstermediği değerlendirilmiş, elde edilen bulgular sunulup,yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The human life continously changes and developes. These rapid changes inscience and techonology affects people and lead people to form new attiudes towardsthe world, life and themselves.As understood from the historical realities, religion is the fundamental factorwhich affects the human and their lifes. Hence, the religion must be understood welland applied in a correct way. Religion education takes very important roles whileachieveing the fundamental need of believing and understanding the religion. One ofthe problems of the Religion education, as discussed mostly, is related with Howshould be the Religion education?One of the important steps of preparing the curriculum in Religion Cultureand Moral Knowledge lessons is to determine the needs of society and observe thereactions of them by using the scientific methods. This study investigates andevaluates the attitudes of the stıdents' family on the the Religion Culture and MoralKnowledge lessons and curriculam programs.For this aim, the attitudes of students' parents towards the titles of the topicsin the current Religion Culture and Moral Knowledge lesson programs wereinvestigated and their attitudes were evaluated accroding to the factors of gender,age, hometown, place where they live most, education level, marital status, job, levelof income, the source of Religion education, ability to read the Kuran, following thearticles in Religion or not?.