Yabancı dil yazma becerisinin gelişiminin örtük gelişim modelleriyle incelenmesi
Examination of the development of foreign language writing skill through latent growth models
- Tez No: 851291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL DEHA DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı; İngilizce yazma becerilerinin gelişimini yapısal eşitlik modellemesi çerçevesinde oluşturulan örtük gelişim modelleri kullanarak tanımlamak ve dört farklı zaman diliminde toplanan veriler üzerinden modellemektir. Boylamsal tarama modelinde yer alan bu araştırmanın verileri 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Ankara'da bulunan bir üniversitenin yabancı diller yüksekokulunda uygulanan yazma becerisine yönelik görevlerden temin edilmiştir. Araştırma soruları kapsamında, öncelikle öğrencilerin dört farklı zaman diliminde gözlemlenen İngilizce yazma becerisine ilişkin yapının zamansal ölçme değişmezliği test edilmiştir. Daha sonra yazma becerilerinin gelişimlerinin şekli belirlenmiş ve gelişimin şeklinin eğrisel olduğuna karar verilmiştir. Bir sonraki aşamada eğrisel modele sırasıyla değişkenler dâhil edilmiştir. Öğrenci gelişimleri; yıl sonu değerlendirme puanı(akademik başarı ortalaması), öğrencilerin seviye belirleme sınavı sonucu, sene başında uygulanan yazma sınavı sonucu, sene başında uygulanan konuşma sınavı sonucu ve son olarak devamsızlık saatlerine göre ayrı ayrı incelenmiş ve her model için model uyum indeksleri karşılaştırılmıştır. Çözümleme sonuçlarına göre öğrencilerin yazma becerisinin gelişimini en iyi açıklayan model, öğrencilerin seviye belirleme sınavı sonucu ve akademik ortalamalarının dâhil edildiği Model III olarak bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçları, eğitimcilere ve araştırmacılara yabancı dil yazma becerisinin gelişimini desteklemek için strateji oluşturmada bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to define the growth of English writing skills using latent growth models created within the framework of structural equation modeling and to model this growth based on data collected over four different time periods. The data for this longitudinal research method were obtained from tasks related to writing skills implemented at the foreign languages school of a university in Ankara during the 2018-2019 academic year. As part of the research questions, the temporal measurement invariance of the structure related to English writing skills observed in four different time periods was initially tested. Subsequently, the shape of the development of writing skills was determined, and it was decided that the form of development is non-linear. In the next stage, variables were sequentially included in the non-linear model. Student developments were examined separately based on end-of-year averages, students' placement exam results, writing exam results at the beginning of the academic year, speaking exam results at the beginning of the academic year, and finally, absenteeism hours. For each model, model fit indices were compared. According to the analysis results, the model that best explains the growth of students' writing skills was identified as Model III, which includes students' placement exam results and academic averages. The results of this study provide a foundation for educators and researchers to formulate strategies in supporting the growth of students' foreign language writing skills.