4. kuşak Türk bestecilerinin eşliksiz koro müziği bestelerinde etkilendikleri müzikal akımlar
Musical techniques and movements influenced by 4. generation Turkish composers in their unaccompanied choral musics
- Tez No: 851306
- Danışmanlar: DOÇ. İLKE KARCILIOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Ve Orkestra Şefliği Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma; 4. Kuşak Türk bestecilerinin eşliksiz koro eserlerini hangi tekniklerle ve etkiler altında kalarak bestelendiğini araştırmakta, bu bağlamda bahsedilecek bestecilerin eserlerinin analizlerini kapsamaktadır. Tezin birinci bölümünde; koro müziğinin hem dünyada hem de Türkiye'deki tarihsel gelişimi ele alınırken, koro müziği besteciliği alanındaki teknik ve formu ilgilendiren yapılar özetlenmektedir. İkinci bölümde; Türkiye'de kuşak kavramı tartışılırken bir yanda da 4. Kuşak Türk bestecilerinin nasıl ele alındığı, hayatları ve müzik anlayışlarından bahsedilecektir. Buna ek olarak Cumhuriyet döneminden 4. Kuşak bestecilerine kadar eşliksiz koro müziği üreten bestecilerin eserleri kronolojik olarak sunulmaktadır. Üçüncü bölümde ise; ikinci bölümde bahsi geçen, 4. Kuşak Türk bestecilerinden Hasan Uçarsu, Turgay Erdener, Ali Özkan Manav, Kamran İnce ve Sıdıka Özdil'in eşliksiz koro müziklerinde etkilendikleri akımlar ya da kullandıkları teknikler açısından seçilen özgün eserlerinin analizleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes investigates with which techniques and under what influences the unaccompanied choral works of the 4th Generation Turkish composers were composed, and in this context, it includes the analysis of the works of the mentioned composers. In the first chapter of this thesis, while the historical development of choral music both in the World and in Turkey is discussed, the structures related to technique and form in the field of choral composition are summarized. The second chapter while the concept of generation in Turkey is discussed, how the 4th Generation Turkish composers are handled, their lives and their musical tendencies in their composition are examined. In addition, the works of the composers who composed unaccompanied choral music from the Republican Period to the 4th Generation composers are presented chronologically. In the third chapter, it includes analyzes of the original works of 4th Generation Turkish composers Hasan Uçarsu, Turgay Erdener, Ali Özkan Manav, Kamran İnce and Sıdıka Özdil selected in terms of the movements they were influenced by or techniques they used in their unaccompanied choral music.