Kırgızistan'ın kamu diplomasisi faaliyetleri bağlamında ülke markalama stratejisi
Kyrgyzstan's national branding strategy within the context of public diplomacy
- Tez No: 851329
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kırgızistan, kamu diplomasisi çabalarını güçlendirerek ulusal markalaşma stratejilerine giderek daha fazla önem veren bir Orta Asya ülkesidir. 70 yılı aşkın Sovyet Yönetimi tarafından kontrol edilen bir ülke olarak Kırgızistan'ın son yıllarda markalaşma stratejisi alanındaki atılımları dikkat çekmektedir. Ülkenin doğal kaynakları, kültürel mirası ve geleneksel sanatlarından yararlanarak ekonomik kalkınmasını sağlamak ve bu alandaki kamu diplomasisi faaliyetlerini yönlendirmek için iyi bir strateji yürütmesi gerekmektedir. Bu tez, Kırgızistan'ın kamu diplomasisi faaliyetlerine odaklanmakta ve ülkenin bu bağlamda yürüttüğü faaliyetleri analiz etme amacını taşımaktadır. Bu bağlamda, konuya ilişkin basılı yayınların ve elektronik kaynakların taranması suretiyle literatür tarama yöntemi kullanılarak konunun akademik bir perspetifte kaleme alınması amaçlanmaktadır. Tez çalışması kapsamında elde edilen bilgiler doğrultusunda, Kırgızistan'ın uluslararası alanda daha güçlü bir konuma ulaşabilmesi için küresel tanınırlığını arttırması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Kırgızistan, bu bağlamda konuya dair çeşitli önlemler alma yoluna gitmiştir. Bu çalışmada, kamu diplomasisi faaliyetleri arasında değerlendirilen ulus markalama stratejileri ele alınmış, kamu diplomasisinin farklı çalışma ve uygulama alanları olan diğer bazı alanlar ise- sağlık, yatırım, dış yardım ve ekonomik destek gibi- kapsam dışı bırakılmıştır. Kırgızistan, küresel dünyada kendine özgü kimliğini oluşturmak için zengin kültürel mirasını, doğal turistik mekanlarını, tarihi geçmişini ve sanatsal zenginliklerini öne çıkaracak bir strateji geliştirmiştir. Ülkenin küresel turizm alanında temsil arayışına girmesiyle ve kamu ve özel sektör arasındaki işbirliklerinin gelişmesiyle birlikte, kamu diplomasisi faaliyetlerine ağırlık vermeye başladığı görülmektedir. Kırgızistan'ın marka bilinirliğini arttırmak amacıyla uluslararası fuarlara katılım sağlayarak, yerel ürünlere dikkat çekme stratejisi izlemektedir. Kamu diplomasisi ve ülke markalama stratejilerinin ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirilmesi gereken eğitim ve kültürel değişim programları, Kırgızistan için giderek daha önemli hale gelmektedir. Kırgızistan'daki üniversitelerde yabancı öğrencilerin, ağırlıklı olarak Afrika ve Güneydoğu Asya'dan gelen öğrencilerin sayısının her geçen yıl arttığı ve ülkenin uluslararası eğitim standartlarını sağladığı gözlemlenmektedir. Kültürel etkinlikler ve festivaller, ülkenin zengin kültürel mirasını dünyaya sergilemek için güçlü araçlar olarak kullanılırken, yabancı öğrencilerin de ülkeyi tercih etmesi, ulusal markalaşma faaliyetlerini daha etkili hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Kyrgyzstan is a Central Asian country that is increasingly placing a strong emphasis on its national branding strategies through the reinforcement of its public diplomacy efforts. As a country controlled by the Soviet Administration for more than 70 years, Kyrgyzstan's breakthroughs in the field of branding strategy in recent years have attracted attention. The country needs to implement a good strategy to ensure its economic development by benefiting from its natural resources, cultural heritage and traditional arts and to direct public diplomacy activities in this field. This thesis focuses on Kyrgyzstan's public diplomacy activities and aims to analyse the country's activities in this context. In this context, it is aimed to write about the subject from an academic perspective by using the literature review method by scanning printed publications and electronic resources on the subject. In line with the information obtained within the scope of the thesis study, it has been concluded that Kyrgyzstan should increase its global recognition in order to reach a stronger position in the international arena. In this context, Kyrgyzstan has taken various measures on the issue. In this study, nation branding strategies, which are considered among public diplomacy activities, are discussed, and some other areas that are different areas of work and application of public diplomacy - such as health, investment, foreign aid and economic support - are excluded. Kyrgyzstan has developed a strategy that will highlight its rich cultural heritage, natural tourist attractions, historical past and artistic riches in order to create its unique identity in the global world. As the country seeks representation in the field of global tourism and the development of collaborations between the public and private sectors, it is seen that it has started to focus on public diplomacy activities. In order to increase Kyrgyzstan's brand awareness, it follows a strategy of drawing attention to local products by participating in international fairs. Educational and cultural exchange programs, which should be considered as an integral part of public diplomacy and country branding strategies, are becoming increasingly important for Kyrgyzstan. It is observed that the number of foreign students, mainly from Africa and Southeast Asia, in universities in Kyrgyzstan increases every year and the country meets international education standards. While cultural events and festivals continue to serve as potent tools for showcasing the nation's rich cultural heritage to the world, utilizing the country's power as a host of international students will have a longer lasting effect on its branding as students will help market the country's brand abroad.