Instagram'daki ınfluencer pazarlama özelinde skınfluencerların kitlesi üzerinden güven inşası ve güvenin kitle açısından önemi
Building trust on skinfluencers mass in influencer marketing on Instagram and the importance of trust for mass
  1. Tez No: 851331
  2. Yazar: ECEM KÜBRA KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ÜNALERZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve sosyal medya mecralarının kullanılması, sosyalleşme ve alışveriş pratiklerimizi değiştirmektedir. Yeni nesil kanaat önderleri olarak tasvir edilen influencerlar, kitleleri etkileyebilmekte ve onların satın alma davranışı gerçekleştirmesine sebep olabilmektedir. Influencerların marka işbirliği paylaşımlarını nasıl kurguladıkları ve kullanıcıların bu paylaşımlara nasıl geri bildirimde bulundukları araştırma sorularını oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı, Instagram'da influencerların kullanıcılar ile iletişiminin paylaşım türleri, kullanıcıların güven duygusunun ise yaptıkları yorumlar üzerinden incelenmesidir. Araştırma, Nitel Araştırma Yöntemi kullanılarak yürütülmüş, veriler ise Tematik İçerik Analizi tekniği ile açıklanmaya çalışılmıştır. Ana bulgular olarak influencerların en çok ürünü anlattıkları/kullandıkları müziksiz sesli video (Reels), hashtag, metin ve mention kullandıkları, içerik dili olarak da bilgilendirme ve deneyim aktarmayı tercih ettikleri görülmüştür. Kullanıcı yorumlarında Influencera Güven Belirtisi ortalama seviyede yer alırken, Influencera Güvensizlik Belirtisi en düşük seviyede yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of technology and the use of social media channels are changing our socializing and shopping practices. Influencers, depicted as new generation opinion leaders, can influence the masses and cause them to engage in purchasing behavior. How influencers construct their brand collaboration posts and how users give feedback to these posts constitute the research questions. The purpose of the research is to examine the communication of influencers with users on Instagram through the sharing types and the users' sense of trust through the comments they make. The research was conducted using the Qualitative Research Method, and the data was tried to be explained with the Thematic Content Analysis technique. As main findings, it has been seen that influencers mostly use audio videos without music (Reels) that describe/use products, hashtag, text and mention and they prefer to convey information and experience as the content language. In user comments, while the Influencer Trust Sign is at an average level, the Influencer Distrust Sign is at the lowest level.