6 Ocak ayaklanmasına giden yol: ABD'deki kongre binası baskınında hakikat sonrası kavramının etkisi ve sosyal ağ kitlelerinin rolü
The path to the January 6 insurrection: The effect of the post-truth concept and the role of social network crowds in the capitol raid in the USA
  1. Tez No: 851332
  2. Yazar: MERT CAN ATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM BOSTANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
6 Ocak 2021 tarihinde dönemin ABD Başkanı Donald John Trump'ın destekçileri, 2020 ABD başkanlık seçimlerinin Joe Biden lehine sonuçlanmasını, hile yapıldığı gerekçesiyle protesto etmek istemiş ve Washington D.C.'de toplanmışlardır. Beyaz Saray'ın güney tarafındaki Ellipse Parkı'nda gerçekleşen,“Amerika'yı Kurtar”adındaki bu miting sırasında bazı protestocular, seçim sonuçlarının onaylandığı Kongre Binası'na yürümüşler ve ABD demokrasisinin en mühim sembollerinden olan bu binaya baskın düzenlemişlerdir. Bu noktadan sonra olaylar, protestodan bir ayaklanma hüviyetine bürünmüştür. Bu çalışma, mezkûr ayaklanmada, hakikat sonrası kavramının oynadığı kuramsal rolü ve sosyal ağ kitlelerinin bu kavram çerçevesinde ürettikleri söylemleri konu edinmekte, bu iki etmeni ayaklanmanın başat sebepleri olarak ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın ana hipotezi 6 Ocak Ayaklanmasının sosyal ağ kitleleri tarafından üretilen hakikat sonrası söylemler sonucu gerçekleştiğidir. Buradan hareketle Donald Trump'ın ayaklanmada en büyük etken olmadığı düşünülmekte, bunun yerine uzun yıllardan beri süregelen hakikat sonrası dalgasını, kendi menfaatine göre yönlendirdiği değerlendirilmektedir. Üç bölümden oluşan ve belgesel kaynak tarama yönteminin kullanıldığı bu çalışma; 6 Ocak Ayaklanmasının Donald Trump gibi tek bir figürün eylemlerinin sonucunda meydana gelmediğini ortaya koymuştur. Bu minvalde 6 Ocak Ayaklanmasının ana failleri; toplumsal, siyasal ve ekonomik saiklerle sisteme karşı güvensizleşen, derin kaygılar içinde huzursuzlaşan ve dijital ağlar aracılığıyla radikalleşip, düzene karşı ayaklanan sosyal ağ kitleleridir. Hakikat sonrası kavramı bu minvalde ayaklanmayı gerçekleştiren grupların, Trump öncesi dönemde zaten var olan aşırı sağ tandanslı söylem paradigmasının kavramsal arka planını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
On January 6, 2021, supporters of then-U.S. President Donald John Trump assembled in Washington, D.C., to protest the results of the 2020 U.S. presidential election in favor of Joe Biden, citing allegations of fraud. The gathering, known as the“Save America”rally, unfolded in Ellipse Park, situated on the south side of the White House. Subsequently, a faction of protesters marched toward the Capitol, where the certification of election results was underway. This contingent breached the Capitol building, an important symbol of American democracy, transforming the demonstration into an insurgency. This study focuses on the theoretical role played by the post-truth concept and the discourses produced by social network crowds within the framework of this concept. It presents these two factors as the leading causes of the insurrection. Accordingly, the study's central hypothesis is that the January 6 insurrection occurred due to post-truth discourses produced by social network crowds. From this point of view, Donald Trump was not the most significant factor in the insurrection; instead, he directed the post-truth wave that has been going on for many years according to his interests. Comprising three chapters and using a documentary research methodology, this study asserts that the actions of an individual, such as Donald Trump, did not singularly instigate the January 6 insurrection. Instead, it posits that the main culprits were social media crowds who, motivated by social, political, and economic grievances, fostered deep-seated anxieties, underwent radicalization through digital networks, and subsequently revolted against the government. In this context, the post-truth concept is the theoretical underpinning for the far-right discourse paradigm embraced by the groups involved in the insurrection, which had already taken root in the era preceding Trump's presidency.