The impact of influencer marketing: A study on brand collaborations on instagram
Influencer pazarlaması: Instagram'daki marka işbirlikleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 766656
  2. Yazar: İZGÜ ÖZBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI ÇETİN GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırmanın amacı; nano, mikro, orta ölçekli, makro, mega gibi farklı influencer kategorilerinin çeşitli türlerdeki markaların Instagram platformunda gerçekleştirdikleri influencer pazarlama kampanyaları üzerindeki etkileşim oranlarını ölçmektir. Influencer'lar ve influencer pazarlaması üzerine tüketicinin bakış açısından birçok araştırma yapılmasına rağmen, markaların bakış açısı ve influencer'ların etkileşim oranları yeterince ele alınmamıştır; bu nedenle, bu araştırma farklı influencer kategorilerinin etkileşim oranlarını inceleyip, markaların bakış açısından bir sonuç oluşturup, daha etkili sosyal medya kampanyaları yapmalarına destek olmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın nicel analiz kısmındaki etkileşim oranları, işbirliği paylaşımının toplam yorum, beğeni ve görüntülenmesinin; işbirliği yapılmış olan influencer'ın toplam takipçi sayısına bölünmesi ile bulunmuştur. Nicel analizin yanında influencer pazarlama alanında çalışan kişiler ile gerçekleştirilen görüşmeler ve sonucunda uygulanan anket çalışması ise, mevcut influencer pazarlaması stratejilerinin öğrenilmesi ve araştırma ile birlikte eksiklerinin giderilmesi amacı ile yapılmıştır. Temelde bu araştırma markaların ve ajansların pazarlama alanında çalışan kişilere bir yol gösterici olması temenni edilerek yapılmıştır. Araştırma, 'Instagram'da daha etkili sosyal medya pazarlama kampanyaları oluşturabilmek için; nano, mikro, orta ölçekli, makro, mega olarak kategorize edilmiş influencer'lardan hangileri ile çalışmak tüketiciler ile daha yüksek bir etkileşim oranına izin vermektedir?' sorusu üstüne oluşturulmuş ve analizler öncesinde, 'Nano influencer'lar, Instagram'da diğer influencer kategorilerine göre daha etkili ve etkileşimli bir sosyal medya pazarlama kampanyası yapmaya olanak sağlamaktadır.' hipotezi oluşturulmuştur. Nicel ve nitel analizler sonucunda hipotezin doğru olduğuna kanaat getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to measure the impact of the engagement rate of different influencer tiers as nano, micro, mid-tier, macro, mega on different kinds of brands' influencer marketing campaigns on social media platform, Instagram. Even though there is research about influencer marketing from the perspective of consumers, there has not been much research on the engagement rate of different influencer tiers as the perspective of brands, for brands to create more effective social media marketing campaigns. In order to compare the engagement rate of different influencer tiers, the research methodology was designed with a quantitative analysis for the measurement of the engagement rate as the division of the sum of like, seen, comment on the selected social media content to the total number of followers of the selected influencer. Moreover, with a questionnaire conducted to marketing specialists, current strategies of influencer marketing learned and with the results of quantitative analysis, the research is aimed to be a guideline to marketing specialists on their following influencer marketing campaigns. Research is based on the research question; 'In order to create more effective social media marketing campaigns on Instagram; is working with which tier of influencers as nano, micro, mid-tier, macro, mega allows more engagement with consumers?' with the following hypothesis; 'For brands, working with nano influencers is more effective as well as allows more engagement with consumers than working with other tiers of influencers.' In the end, this thesis confirms the hypothesis' trueness as nano influencers acquire the most engagement rates.