Yeşil pazarlamaya yönelik reklamlarda tüketicilerin ilgilenim düzeyi bağlamında tutum değişikliğinin incelenmesi
Examination of attitude change in the context of consumers' involment level in advertisements for green marketing
  1. Tez No: 851345
  2. Yazar: EREN DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA MENGÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Reklamlar bireylerin tutum ve davranışlarını değiştirmeyi amaçlarken mesajların ve reklam çekiciliklerinin belirlenmesi hedef kitlenin, ürünün, markanın ve kullanılacak mecraya bağlı olarak çok fazla değişkenin olduğu ve araştırmayı gerektiren bir süreçtir. Bu çalışmada çevresel ilgilenimi düşük bireylerin yeşil reklama yönelik tutum ve satın alma niyetlerinin reklam çekicilikleri ve ürün türüne göre değişimi deney tasarımı ile incelenmiştir. Deney tasarımı ile manipülasyonların gerçekleştirilmesi, çevresel ilgilenimin belirlenmesi ve kontrol altına alınması ve bağımlı değişkenlerin incelenmesi akademi ve reklam sektörü profesyonellerinin işbirliğini gerektirmiştir. Manipülasyonların işlevleri ve amacı uygunlukları ön testler belirlenmiş ve revize edilmiştir. Deney tasarımında 2X2 Tam faktoriyel deney tasarımı kullanılmıştır. 263 kişi ile gerçekleştirilen deney tasarımı ile elde edilen veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Fark testlerinden iki yönlü gruplar arası kovaryans analizi (MANCOVA) araştırmada kullanılmıştır. Analiz sonrasında satın alma niyetinin reklam çekiciliklerine göre farklılaşmadığı, duygusal reklam çekiciliğinin yeşil reklama yönelik tutum oluşturmada yüksek ilgilenimli ürünlerde daha etkili olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
While advertisements aim to change the attitudes and behaviors of individuals, determining the messages and advertising appeals is a process that requires research and has many variables depending on the target audience, product, brand and the medium to be used. In this study, the change in the attitudes and purchasing intentions of individuals with low environmental involvement towards green advertising according to their advertising appeals and product type was examined by experimental design. Designing of manipulations, determining environmental involvement and controling it and examining the dependent variables by experiment design required cooperation of academics and advertising professionals. The functions of the manipulations and their suitability for purpose of the experiment preliminary tests have been determined and revised. 2X2 Full factorial experiment design was used in the experimental design. The data obtained with the experimental design carried out with 263 people were analyzed with the SPSS 25 program. Two-way between group covariance analysis (MANCOVA), one of the difference tests, was used in the study. After the analysis, it was revealed that the purchase intention did not differ according to the advertising appeal and that the emotional advertising appeal was more effective in creating an attitude towards green advertising in products with high involvement.