Farklılık yönetimi algısının işten ayrılma niyetine etkisinde tükenmişliğin aracı rolü: Sağlık sektöründe bir araştırma
The mediator role of burnout in the effect of diversity management perception on quitter intention: A research in the health sector
  1. Tez No: 851346
  2. Yazar: ECENUR SARUHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın temel amacı sağlık çalışanlarının farklılık yönetimi algılarının işten ayrılma niyetleri üzerinde etkisinin bulunup bulunmadığını ve bu etkide tükenmişliğin aracı bir rol oynayıp oynamadığını tespit etmektir. Çalışma; literatür taraması ve nicel araştırma olmak üzere iki bölümden meydana gelmektedir. Literatür taramasında çalışmanın bütün değişkenleri incelenmiş olup araştırma kısmında da analizler ve bulgular yer almaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini çeşitli kamu ve özel sağlık kuruluşlarında çalışmakta olan 301 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Hipotezler tek yönlü varyans analizi, T-testi, basit regresyon analizi, Pearson ve Spearman korelasyon analizleri, Tamhane's T2 ve Welch ve Brown- Forsythe testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda olumlu farklılık yönetimi algısının işten ayrılma niyeti ve tükenmişlik üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Tükenmişlik ise işten ayrılma niyeti üzerinde pozitif bir etki göstermektedir. Farklılık yönetimi algısının işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı etkisi bulunduğundan tükenmişlik değişkenin bu etki üzerindeki aracı rolü de analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda farklılık yönetimi algısının işten ayrılma niyeti üzerinde etkisinde tükenmişliğin kısmi aracı rolünün olduğu saptanmıştır. Yani farklılık yönetimi algısı işten ayrılma niyeti üzerine etki ederken etkinin bir kısmının tükenmişlik tarafından desteklendiği iddia edilebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine whether health care workers' perceptions of diversity management have an effect on their turnover intentions and whether burnout plays a mediating role in this effect. The research consists of two parts: theoretical and practical. In the theoretical part, all variables of the research are explained and in the application part, analyzes and findings are included. Survey method was used as the data collection method in the research. The data obtained as a result of the survey were analyzed with SPSS 26.0 program. The sample of the study consists of 301 healthcare professionals working in various public and private healthcare organizations. Hypotheses were analyzed using one-way analysis of variance, T-test, simple regression analysis, Pearson and Spearman correlation analysis, Tamhane's T2 and Welch and Brown-Forsythe tests. As a result of the research, it was found that the perception of diversity management has a negative effect on turnover intention and burnout. Burnout also has a negative effect on turnover intention. Since the perception of diversity management has a significant effect on turnover intention, the mediating role of burnout variable on this effect was also analyzed. As a result of the analysis, it was found that burnout has a partial mediating role in the effect of diversity management perception on turnover intention. In other words, it can be argued that while the perception of diversity management has an effect on turnover intention, a part of the effect is supported by burnout.