Zeami'den günümüze sahnede oyuncu mevcudiyeti
Actor's presence on the stage from Zeami to present
  1. Tez No: 851348
  2. Yazar: BAŞAK ŞAMLIOĞLU HUVAJ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KEREM KARABOĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tez çalışması tarihteki bilinen ilk oyunculuk teorisinin yazarı olan Zeami Motoyiko'nun öğretileri çerçevesinde sahnede oyuncu mevcudiyetini tanımlarken, onun izlerini Jerzy Grotowski ve Tadashi Suzuki'nin çalışmalarında arayıp mevcudiyeti Zeami'den bugüne yeniden tanımlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda mevcudiyeti ilk tanımlayan tiyatro insanının Zeami olup olmadığı, Grotowski ve Suzuki'nin mevcudiyet tanımlarında Zeami'den ne denli etkilendiği ve Zen Budizm felsefesinin oyuncunun sahne mevcudiyetine ne denli katkı sağlayabileceği soruları cevaplanmaya çalışılacaktır. Bu tezin amacı literatürdeki uzak doğu tiyatrosu oyunculuk anlayışına ve spesifik olarak Zeami'ye dair var olan eksikliğin giderilmesi ve yirminci yüzyıl tiyatro insanlarının oluşturdukları mevcudiyet teorilerindeki uzak doğu felsefesine ait yaklaşımların izini sürerek Grotowski ve Suzuki özelinde Zeami ve Zen Budizmin etkilerini araştırmaktır. Bu bağlamda Grotowski ve Suzuki'nin teorileri ve pratikleri üzerinden oyunculuk çalışması yapan topluluk veya okulların yararlanması için yol gösterici kabul edilebilecek bir alt yapı oluşturmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis defines actor presence on stage within the framework of the teachings of Zeami Motoyiko, the author of the first known acting theory in history. Besides it aims to redefine presence from Zeami to present by looking for its traces in the works of Jerzy Grotowski and Tadashi Suzuki. In this context, the questions of whether Zeami was the first theater person to define presence, how much Grotowski and Suzuki were influenced by Zeami in their definition of presence, and how much the Zen Buddhism philosophy can contribute to the actor's presence will be tried to be answered. The aim of this thesis is to fill the gap in the literature regarding the understanding of The Far East theater acting and specifically Zeami, and to investigate the effects of Zeami and Zen Buddhism in the case of Grotowski and Suzuki, by tracing the approaches of The Far East philosophy within the presence theories created by twentieth century theater people. In this context, it is aimed to create an infrastructure that can be considered as a guide for the benefit of communities or schools that practice acting based on the theories and practices of Grotowski and Suzuki.