Merkez bankalarının swap işlemleri: Türkiye örneği
Swap transactions of central banks: Türkiye's example
- Tez No: 851377
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türev piyasalarda yapılan işlemler geleceğe dair bilgi vermekte ve spot piyasaların istikrarlı olmasını sağlamaktadır. Özellikle ekonomileri dalgalı yapıya sahip gelişmekte olan ülkelerde türev piyasalarda derinliğin sağlanması döviz piyasasındaki dalgalanmaları azaltmak suretiyle ekonomik birimlerin fiyatlama davranışlarını olumlu yönde etkilemekte, döviz kurundan enflasyona geçişkenliği azaltmaktadır. Döviz kurlarında istikrarın sağlanması ise ülkenin CDS primlerini etkileyerek özellikle dış yatırıma ihtiyaç duyan ülkelerde döviz fonlama maliyetini azalttığından reel ekonominin işleyişi açısından oldukça önemli olmaktadır. Çalışma ile, merkez bankalarının gerçekleştirdiği swap işlemlerini ele almak ve sonuçlarını değerlendirmek suretiyle swap işlemlerinin döviz kuru, CDS primleri ve rezervler aracılığıyla finansal istikrara katkısını incelemek amaçlanmıştır. Bu kapsamda swap işlemlerinin likidite yönetiminden piyasalara güven vermek, rezerv yönetiminde yenilikten de-dolarizasyonu gerçekleştirmek gibi birbirinden farklı amaçlarla kullanıldığı tespit edilmiştir. Çalışmada merkez bankalarının gerçekleştirdiği swap işlemlerinin temel olarak rezervlere sağladığı katkı aracılığıyla döviz kurları ve CDS primlerini etkilediği ve bu suretle finansal istikrarı sağlamada önemli bir araç olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transactions made in derivative markets provide information about the future and ensure the stability of spot markets. Especially in developing countries with fluctuating economies, providing depth in derivative markets positively affects the pricing behavior of economic units by reducing fluctuations in the foreign exchange market and reduces the pass-through from the exchange rate to inflation. Ensuring stability in exchange rates is very important for the functioning of the real economy, as it affects the country's CDS premiums and reduces the cost of foreign exchange funding, especially in countries that need foreign investment. The aim of the study is to examine the contribution of swap transactions to financial stability through exchange rates, CDS premiums and reserves by examining the swap transactions carried out by central banks and evaluating their results. In this context, it has been determined that swap transactions are used for different purposes, such as liquidity management, giving confidence to the markets, innovation in reserve management and de-dollarization. The study concluded that swap transactions carried out by central banks affect exchange rates and CDS premiums mainly through their contribution to reserves, and thus are an important tool in ensuring financial stability.