Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi'ndeki giyim eşyalarına yönelik sergileme yöntemlerinin incelenmesi
The study of exhibition methods for clothing items in Bilecik Municipality Living City Museum
- Tez No: 851376
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırma, Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi'nde sergilenen giyim eşyalarının sergilenme yöntemlerinin nasıl olduğu ve müze ziyaretçilerinin giyim eşyalarının sergilenmesine ilişkin görüşlerinin neler olduğunun belirlenmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi'ndeki giyim eşyalarının sergilenme yöntemleri ile ilgili gözleme dayalı bir analiz yapılmıştır. Mevcut durumu ortaya koymak için betimsel yöntem kullanılan bu araştırmada amaca ulaşmak için üç farklı form hazırlanmıştır. İlk anket formu Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi'ni ziyaret etmiş kişilerin giyim eşyalarının sergilenme yöntemlerine ilişkin görüşlerini alabilmek, ikinci form Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi müdürünün konu ile ilgili görüşlerini almak için yarı yapılandırılmış görüşme formu, üçüncü form ise Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi giyim eşyalarının sergilenme yöntemlerinin belirlenebilmesi için hazırlanmış gözlem formlarıdır. Anket formlarından elde edilen bilgiler için SPSS 26 istatistik programı kullanılmış, verilerin yüzde ve frekans tabloları oluşturulmuş, karşılaştırmalı analizler yapılmış ve Ki-Kare testi ile ilişki durumlarına bakılmıştır. Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi ziyaretçilerine göre; giyim eşyalarının sergilemesinde en çok öğretici/eğitici sergileme türünün dikkatlerini çektiği, kullanılan mankenlerin giysilerin ait olduğu dönemdeki kişileri yansıtmadığı ve giysilerin korunması için alınan önlemlerin yetersiz olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi'ndeki 14 kadın ve 5 erkek giysisinden oluşan 19 giysinin 3 farklı yöntem ile sergilendiği görülmüştür. 1.Vitrin içinde sergilenenler olup giysilerin bir kısmı yatay yönde bir kısmı ise yatay yönde katlı olarak sergilendiği, 2. Konsept içinde açıkta sergilenenler olup giysilerin bir kısmı mankene giydirilerek, bir kısmı ise askıya dikey yönde asılarak sergilendiği, 3.Konseptsiz açıkta sergilenenler olup, giysilerin mankene giydirilerek sergilendiği tespit edilmiştir. Vitrin içi sergilemelerin sergilenen giysiler için uygun olmadığı, diğer yöntemlerde ise kullanılan mankenlerin yöre halkını yansıtması gerektiği, giysiler için koruyucu önlemlerin alınarak cam vitrin ile kapatılması ve net gözlenebilir olması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned and conducted in order to determine how the display methods of the clothing items exhibited in Bilecik Municipality Living City Museum and what are the opinions of museum visitors about the display of clothing items. An observation-based analysis was made about the display methods of clothing items in the Bilecik Municipality Living City Museum. Three different forms were prepared to achieve the aim of this research, which used descriptive method to reveal the current situation. The first questionnaire form is a semi-structured interview form to get the opinions of people who have visited Bilecik Municipality Living City Museum about the display methods of clothing items, the second form is a semi-structured interview form to get the opinions of the director of Bilecik Municipality Living City Museum on the subject, and the third form is an observation form prepared to determine the display methods of clothing items in Bilecik Municipality Living City Museum. SPSS 26 statistical program was used for the information obtained from the questionnaire forms, percentage and frequency tables of the data were created, comparative analyzes were made and the relationship status was examined with the Chi-Square test. According to the visitors of the Bilecik Municipality Living City Museum; it was concluded that the most instructive / educational display type attracted their attention in the exhibition of clothing items, the mannequins used did not reflect the people of the period to which the clothes belonged, and the measures taken to protect the clothes were insufficient. It was seen that 19 clothes consisting of 14 women's and 5 men's clothes in Bilecik Municipality Living City Museum were exhibited with 3 different methods. 1. Some of the clothes are exhibited in the showcase and some of the clothes are exhibited horizontally and some of them are exhibited horizontally, 2. Some of the clothes are exhibited in the open within the concept and some of the clothes are dressed on the mannequin and some of them are hung vertically on the hanger, 3. It was determined that the clothes are exhibited in the open without concept and the clothes are exhibited by dressing on the mannequin. It has been concluded that in-window exhibitions are not suitable for the exhibited clothes, and in other methods, the mannequins used should reflect the local people, protective measures should be taken for the clothes, covered with a glass showcase and should be clearly observable.