Bireylerin rafine şeker ilave edilmiş ürünleri tüketim alışkanlıkları; Maine, Massachusetts ve New Hampshire örneği
Refined sugar added products consumption habits of individuals: A research in Maine, Massachusetts and New Hampshire
  1. Tez No: 851384
  2. Yazar: SİNEM TALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA SARPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, Amerika Birleşik Devletleri'nin Maine, Massachusetts ve New Hampshire eyaletlerinde ikamet eden bireylerin rafine şeker ilave edilmiş ürünleri tüketim durumlarını saptamak amacıyla toplam 385 katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcıların %40.0'ının 1981-1999 yılları arasında, %33,5'inin ise 1965-1980 yılları arasında doğduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların %88,3'ünün ABD uyruklu olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %57,1'i evlidir, %39,5'i Massachusetts'te yaşamaktadır ve %71,7'sinin diyet kısıtlaması gerektiren kronik bir hastalığı bulunmamaktadır. En çok tüketilen tatlı ürünler incelendiğinde; katılımcıların %35,8'inin kurabiyeyi ayda bir, %27,8'inin ise haftada bir tükettikleri tespit edilmiştir. Katılımcıların %62,1'inin genellikle öğün aralarında tatlı tükettikleri saptanmıştır. Katılımcıların %66,8'i kahvesine/çayına şeker atmamaktadır. Katılımcıların %17,1'inin tatlı tüketirken katkı maddesi olup olmadığına dikkat ettiklerini belirtirken; %12,7'si ise diğer tatlılar yerine meyve tüketmeye özen göstermektedir. Katılımcıların %43,4'ünün“Tatlı yiyecekleri acıktığımda atıştırmalık olarak yemeyi seviyorum.”ifadesine“Katılıyorum”yanıtını, %18,7'sinin ise“Katılmıyorum”yanıtını verdikleri tespit edilmiştir. Ankete katılan kadınların %68,3'ü ve erkeklerin %60,3'ü şeker kullanmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted on a total of 385 participants to determine the consumption of products containing refined sugar by individuals residing in the states of Maine, Massachusetts and New Hampshire in the United States. It was determined that 40.0% of the participants were born between 1981-1999 and 33.5% were born between 1965-1980. It was determined that 88.3% of the participants were US nationals. 57.1% of the participants are married, 39.5% live in Massachusetts, and 71.7% do not have a chronic disease that requires dietary restrictions. When the most consumed sweet products are examined; It was determined that 35.8% of the participants consumed cookies once a month and 27.8% consumed cookies once a week. It was determined that 62.1% of the participants generally consumed dessert between meals. 66.8% of the participants do not add sugar to their coffee/tea. While 17.1% of the participants stated that they pay attention to whether there are additives when consuming desserts; 12.7% are careful to consume fruit instead of other desserts. 43.4% of the participants said,“I like to eat sweet foods as snacks when I am hungry.”It was determined that 18.7% responded“I agree”to the statement and 18.7% responded“I disagree”. 68.3% of women and 60.3% of men participating in the survey do not use sugar.