Evaluation of digital competencies and transformational leadership of school managers :The case of Adana
Okul yöneticilerinin dijital yeterliklerinin ve dönüşümcü liderliklerinin değerlendirilmesi : Adana örneği
- Tez No: 851383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK PENPECE DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Yönetim Bilişim Sistemleri, Education and Training, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada okul yöneticilerinin dijital yeterlikleri ve dönüşümcü liderliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada okul yöneticilerinin dijital yeterlik düzeylerinde cinsiyet, yaş, yöneticilik süresi, okul türü gibi demografik değişkenlere göre farklılaşma olup olmadığını araştırmak için analizler yapılmıştır. Ayrıca okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik özellikleri ile dijital yeterlikleri arasında bir ilişkinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2022-2023 eğitim öğretim yılında Adana ilinde T.C. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda görev yapan 395 okul yöneticisinden oluşmuştur. Araştırmanın birinci kısmında Gümüş(2021) tarafından geliştirilen Öğretmen Dijital Yeterlik Ölçeği, ikinci kısmında Berger, Romeo, Guardia, Baldó, & Soria ( 2012) tarafından geliştirilen kısa Dönüşümcü Liderlik Ölçeği ve son kısmında katılımcıların demografik bilgilerini içeren Kişisel Bilgi Toplama formundan oluşan 5'li Likert tipi bir ölçek kullanılmıştır. Veriler kolayda örneklem yöntemi ile toplanmış ve SPSS 26 Paket Programı ile analiz edilmiştir. Ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmış, verilerin normal dağılıp dağılmadığına Kolmogorov- Smirnov testi ile bakılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermediği görülmüş, bu nedenle hipotezlerin analizinde non-parametrik testlerden Mann Whithney U ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Dijital yeterlik ve dönüşümcü liderlik arasındaki ilişkiyi ölçmek için Spearman Korelasyon testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda okul yöneticilerinin dijital yeterlik düzeylerinde cinsiyet , çalışılan ilçe, eğitim durumu ve yöneticilik rolü değişkenlerine göre farklılaşma görülmemiştir. Ancak yaş, okul türü, yöneticilik süresi ve branş değişkenlerine göre okul yöneticilerinin dijital yeterlik düzeylerinde anlamlı farklılaşma olduğu görülmüştür. Yöneticilerin dönüşümcü liderlik düzeyleri ile dijital yeterlik düzeyleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the digital competencies and transformational leadership of school managers. Analyses were conducted to investigate potential differences in digital competence levels among school managers based on demographic variables such as gender, age, duration of administration, and school type. The study investigated the potential relationship between the transformational leadership characteristics of school managers and their digital competencies.The study was conducted using the relational survey method, which is one of the quantitative research methods. The study sample comprised 395 school managers working in public schools under the Ministry of National Education in Adana province in the 2022-2023 academic year. The study used a 5-point Likert-type scale consisting of the Teacher Digital Competence Scale developed by GümüĢ (2021) in the first part, the Transformational Leadership Scale developed by Berger, Romeo, Guardia, Baldó, & Soria (2012) in the second part, and a personal information form contsisting demographic information of the participants in the last part. Data were collected using a convenience sampling method and analyzed with the SPSS 26 Package Program. The scales underwent validity and reliability analyses, and the Kolmogorov-Smirnov test was used to determine normal distribution of the data. As the data did not show normal distribution, nonparametric tests such as Mann-Whitney U and Kruskal Wallis were used to analyze the hypotheses. The Spearman correlation test was used for the determination of the relationship between digital competence and transformational leadership.As a result of the research, there was no differentiation in the digital competence levels of school managers according to gender, district of working, educational status and administrative roles of managers. However, it was seen that there was a significant difference in the digital competence levels of school managers according to age, school type, duration of administration and branch variables. A positive, medium and significant relationship was found between the transformational leadership levels of managers and their digital competence levels.