Palamut yuvası özü yüklenmiş hidrojellerin dielektrik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the dielectric properties of acorn nest extract loaded hydrogels
  1. Tez No: 851385
  2. Yazar: BETÜL ŞEYMA DOĞANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, farklı kimyasal içeriklere sahip meşe palamudu yuvası özü yüklü hidrojeller (PYH) polimerizasyon tekniği ile hazırlanmıştır. Numunelerin karakterizasyonu, kalitatif ve morfolojik özellikleri sırasıyla X-ışını difraksiyonu (XRD) tekniği, X-ışını EDAX (EDX) ve Taramalı elektron Mikoskobu (TEM) ile yapıldı. Numunelerin elektriksel ve dielektrik özellikleri empedans spektroskopisi ile oda sıcaklığında ve 102 rad/s ila 107 rad/s frekans aralığında ölçüldü. Tüm numunelerin dielektrik özellikleri frekansa göre incelenmiş ve fiziksel nedenleri detaylı olarak tartışılmıştır. Arayüz etkileşimleri ve dipolar polarizasyon mekanizması tüm numuneler düşük frekans bölgesinde etkili olurken, elektrot polarizasyonu yüksek frekans bölgesinde dielektrik ve iletkenlik özellikleri üzerinde etkili olmuştur. Meşe palamudu yuvası özü yüklü hidrojeller için Smith abağına uyarlanmış Cole-Cole eğrileri ve eşdeğer empedans devreleri, dielektrik düzlem grafikleriyle ayrıntılı olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, acorn nest extract-loaded (ANH) hydrogels with different chemical contents were prepared by polymerization technique. Characterization, qualitative and morphological properties of the samples were performed by x-ray diffraction (XRD) technique, x-ray (EDX) EDAX and Scanning electron Microscope (SEM), respectively. Electrical and dielectric properties of the samples were measured by impedance spectroscopy at room temperature and in the frequency range of 102 rad/s to 107 rad/s. The dielectric properties for all samples were examined according to frequency and their physical causes were discussed in detail. Interface interactions and dipolar polarization mechanism for all samples were effective in the high frequency region, while electrode polarization was effective on dielectric and conductivity properties in the low frequency region. Cole-Cole plots and equivalent impedance circuits adapted to Smith chart for acorn cupule extract loaded hydrogels were shown with dielectric plane plots in detail.