Fizik öğretmen adaylarının simülasyon tabanlı çevrimiçi elektronik laboratuvarı dersine yönelik motivasyon algısı
Physics teacher candidates motivational perception towards the simulation-based online electronics laboratory course
- Tez No: 851420
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM KANDİL İNĞEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Covid-19'un etkisiyle eğitimdeki değişimler, çevrimiçi eğitimin zorunlu hale gelmesine yol açtı. Bu süreçte, fen derslerindeki laboratuvar uygulamalarının önemi, çevrimiçi laboratuvarlara hızlı bir geçişle vurgulandı. Bu araştırmanın amacı Covid-19'un getirdiği zorunluluklardan dolayı simülasyon tabanlı çevrimiçi elektronik laboratuvarı öğretimi uygulamasına katılmış olan öğrencilerin motivasyon algısını belirlemektir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi ile çalışılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, bir devlet üniversitesinin fizik eğitimi bölümünde öğrenim görmekte olan ve STÇEL dersini alan, ayrıca gönüllü olarak belirlenen ölçütü yerine getiren 13 fizik öğretmen adayından oluşmaktadır. Fizik laboratuvarında simülasyon kullanımına yönelik motivasyon algılarını belirlemek amacıyla, alanyazın taraması ve uzman görüşleri temel alınarak oluşturulan“Simülasyon Tabanlı Çevrimiçi Elektronik Laboratuvarı (STÇEL) Dersini Alan Öğrencilerin Motivasyon Algısını Belirlemeye Yönelik Görüş Formu (MAGFO)”oluşturulmuştur. Görüş formu, 19 açık uçlu sorudan oluşarak nihai halini almıştır. MAGFO'nda yer alan 19 soru ilgi alanına yönelik, bilgi edinmeye yönelik, kariyer, çalışma, içsel, başarı motivasyon algıları ile öz güven ve öz yeterlik algılarını belirlemeye yöneliktir. Ayrıca cinsiyet ve yaş ile ilgili sorular aracılığıyla demografik bilgiler de elde edilmiştir. Veriler, Google Formlar üzerinden çevrimiçi olarak toplanmış ve bu süreçte veri kaybı önlenmiştir. Elde edilen verilere dayanarak bulgular ortaya konmuştur. Veriler analiz edilirken içerik analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar sorular bazında değerlendirilerek kodlanmış daha sonra edilen kodlar alt problemler içerisinde temalara ulaşılmıştır. Araştırma sonucuna göre genel olarak değerlendirildiğinde fizik öğretmen adaylarında STÇEL dersinin ilgi alanına yönelik, bilgi edinmeye yönelik, kariyer, çalışma, içsel, başarı motivasyon algıları ile öz güven ve öz yeterlik algıları üzerinde olumlu etki yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Ancak bazı faktörlerde olumsuz etki oluşturduğu da belirlenmiştir. Elde edilen olumlu ve olumsuz görüşler alanyazın doğrultusunda ayrıntılı olarak tartışılarak yorumlanmıştır. Bu çalışmasının simülasyon tabanlı çevrimiçi elektronik laboratuvarı ile ilgili araştırmalara rehberlik edeceği ve bu konuda çalışmaların artmasına imkân sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The impact of Covid-19 has led to significant changes in education, necessitating the compulsory adoption of online learning. Throughout this process, the importance of laboratory applications in science courses has been highlighted, prompting a rapid transition to online laboratories. The objective of this research is to determine the motivation perception of students who participated in simulation-based online electronic laboratory instruction due to the necessities imposed by Covid-19. The study employed the qualitative research method, specifically the case study approach. The participants in the research consisted of 13 physics teacher candidates who were enrolled in the physics education department of a state university, having taken the Science Teaching with Computer Applications (STÇEL) course and voluntarily meeting the specified criteria.“ To ascertain the motivation perceptions regarding the utilization of simulations in physics laboratory, a survey instrument titled ”Motivation Perception Instrument for Students Taking Simulation-Based Online Electronic Laboratory (MAGFO)" was developed based on a literature review and expert opinions. Comprising 19 open-ended questions, the final version of MAGFO was formulated. The 19 questions in MAGFO are designed to discern motivation perceptions pertaining to areas such as interest, knowledge acquisition, career aspirations, dedication, intrinsic motivation, achievement, self-confidence, and self-efficacy. Furthermore, demographic information pertaining to gender and age was acquired through inquiries. Data collection was conducted online via Google Forms, ensuring the prevention of data loss during this process. Findings were derived based on the acquired data, and content analysis was employed as the analytical approach for data examination. The obtained results were systematically evaluated at the level of individual survey questions, subsequently coded, and further categorized into thematic elements within sub-problems. Upon an overarching assessment, the research indicates a generally positive impact of Simulation-Based Online Electronic Laboratory (SBOEL) courses on the motivation perceptions of physics teacher candidates. The observed positive influence extends across various dimensions, encompassing interest, knowledge acquisition, career aspirations, dedication, intrinsic motivation, achievement, self-confidence, and self-efficacy. However, it was determined that certain factors also generated negative effects. The obtained positive and negative perspectives were thoroughly discussed and interpreted in alignment with the existing literature. It is believed that this study will guide future research on simulation-based online electronic laboratories and facilitate an increase in scholarly contributions in this area.