Farklı gelişme dönemlerinde yapraktan deniz yosunu özütü uygulamasının patateste (Solanum tuberosum L.) yumru verimi ve mineral madde içeriği üzerine etkisi
Effect of foliar applications of seaweed extract at different growth stages on tuber yield and mineral content of potato (Solanum tuberosum L.)
  1. Tez No: 851419
  2. Yazar: HASAN DİNÇDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızda, farklı dönemlerde ve farklı dozlarda deniz yosunu özütü uygulamasının (DYÖ) patateste bitki gelişimi ile yumru verimi ve yumru mineral madde içeriği üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tez konusu ile ilgili tarla çalışmaları 2021 yılında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Araştırma ve Uygulama arazisinde yürütülmüştür. Denemede, uygulama dönemleri (yaprak gelişim dönemi, yumru oluşum başlangıcı, yumru büyütme dönemi) ana parsellere ve deniz yosunu dozu uygulamaları (DYÖ0: 0 g/da, DYÖ300: 300 g/da, DYÖ600: 600 g/da, DYÖ900: 900 g/da) alt parsellere gelecek şekilde bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulup, yürütülmüştür. Çalışma sonucunda olgunlaşma süresi, klorofil içeriği, bitki boyu, toplam yumru verimi, yumru özgül ağırlığı, kuru madde oranı, cips kalitesi üzerine deniz yosunu uygulamalarının etkisi istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. Deniz yosunu dozunun artışına bağlı olarak yumru verimi de artmış ve en yüksek yumru verimi 5282.2 kg/da ile 600 g/da uygulamasından elde edilmiştir. Çalışmamızda uygulama dozlarının artışına paralel olarak Mg ve S içeriğinde artış olurken; deniz yosunu dozu arttıkça Ca, Zn, Fe, B, Cu ve Mn içeriklerinde azalma gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the effects of seaweed extract application in different periods and at different doses on plant growth, tuber yield and tuber mineral content in the Agria potato variety in the Niğde region, where potato cultivation is intensive. Field studies related to the thesis topic were carried out in 2021 in the Research and Application field of Niğde Ömer Halisdemir University, Ayhan Şahenk Faculty of Agricultural Sciences and Technology. In the experiment, the Agria potato variety selected as material and seaweed extract (SWE), which is the main subject of the study, were used. In the experiment, application periods (leaf development period, tuber formation beginning, tuber growth period) were applied to the main plots and seaweed dose applications (SWE0: 0 g/da, SWE300: 300 g/da, SWE600: 600 g/da, SWE900: 900 g/da) were applied in the sub-plots and carried out in three replications according to the experimental design. As a result of the study, effects of seaweed applications were found to be statistically significant on maturation time, chlorophyll content, plant height, total tuber yield, tuber specific gravity, dry matter ratio, french fries ratio, and chips quality value. In our study, tuber yield increased depending on the increase in seaweed doses and the highest tuber yield was obtained from 5282.2 kg/da and 600 g/da seaweed extract application. Mg and S content of tuber increased depending on the increased seaweed doses, but Ca, Zn, Fe, B, Cu and Mn content decreased.