Web 2.0 araçlarıyla öğretimin 5. sınıf öğrencilerinin yüzdeler alt öğrenme alanında matematik başarılarına etkisi
The effect of teaching with web 2.0 tools on the mathematics achievement of 5th grade students in the subfield of percentages
  1. Tez No: 851430
  2. Yazar: IŞILAY GÜREL TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, 5.sınıf yüzdeler konusunun web 2.0 araçlar ile öğretiminin akademik başarı ve kalıcılığa etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesinde bulunan bir devlet okulunun 5.sınıfında öğrenim gören 20' si deney grubu, 20'si kontrol grubu olmak üzere toplam 40 öğrenci ile 20 ders saatinde gerçekleşmiştir. Deney grubuna web 2.0 araçlarıyla öğretim uygulanmış kontrol grubuna ise MEB tarafından belirlenen matematik dersi öğretim programına uygun olarak öğretim yapılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda araştırmacı tarafından 'Yüzdeler Başarı Testi' hazırlanmıştır. Başarı testinin hazırlanmasında uzman görüşü alınmış ve pilot uygulama yapılarak güvenilirliği ve geçerliliği sağlanmıştır. Başarı testi 5. sınıf yüzdeler konusuna yönelik 4 kazanımı içeren 15 adet çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri başarı testi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre deney ve kontrol grubu öğrencileri başlangıçta birbirine denktir. Web 2.0 araçlarının kullanıldığı deney grubuyla mevcut öğretim yönteminin kullanıldığı kontrol grubu sonuçları incelendiğinde grupların son test ortalama puanlarında fark olmasına rağmen bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte deney ve kontrol grubu başarı kalıcılık testi puanları arasında deney grubunun lehine anlamlı fark görülmektedir. Sonuç olarak, web 2.0 araçlarıyla matematik öğretiminin öğrencilerin akademik başarıları üzerinde etkili olmadığı söylenebilir. Bulgulara göre web 2.0 araçlarının kalıcılığa etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenciler web 2.0 araçları sayesinde bilgileri daha uzun süre aklında tutabilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of teaching percentages, the topic of 5th grade, by using web 2.0 tools on the academic success and permanence. Quasi-experimental design with pretest-posttest control group of quantitative research procedure was used in the study. The research was carried out in 2022-2023 academic year over the course of 20 instructional hours in a state school in Kızılcahamam district of Ankara involving 40 students who study in the 5th grade, with 20 students assigned to the experimental group and 20 students to the control group. The experimental group received instruction using web 2.0 tools, while the control group received instruction in accordance with the mathematics curriculum established by the Ministry of National Education (MEB). According to the research's objectives, 'Percentage Achievement Test' was developed by the researcher. Expert opinions were taken during the preparation of the achievement test, and a pilot study was conducted to establish its reliability and validity. The achievement test consists of 15 multiple-choice questions that cover four learning outcomes related to the 5th-grade percentage topic. The research data was collected using the achievement test. The SPSS 22.0 program was used for data analysis. According to the research findings, students in both the experimental and control groups were equal in the beginning. When the results of the experimental group, which used Web 2.0 tools, were compared with the control group, which employed the existing teaching method, it was observed that although there was a difference in the final test average scores, this difference was not statistically significant. However, there was a significant difference in favor of the experimental group in terms of the permanence test scores between the experimental and control groups. In conclusion, it can be stated that mathematics instruction using web 2.0 tools don't have an impact on students' academic achievements. According to the findings, it has been concluded that web 2.0 tools have an impact on permanence. Students were able to keep the information in mind for a longer period of time thanks to web 2.0 tools.