Ortaokul öğrencilerinin girişimcilik becerilerinin geliştirilmesi: bir öğretmen eylem araştırması
Developing entrepreneurship skills of middle school students: A teacher action research
- Tez No: 851429
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH TAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 418
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul öğrencilerinin girişimcilik becerilerinin gelişimine yönelik düzenlenen bir okul sonrası programını temel özellikleri bakımından incelemektir. Araştırmayı 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Aksaray İli Merkez ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda yedinci sınıfta öğrenim gören 28 öğrenci ile yürüttüm. Çalışmadaki katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemi ile belirledim. Çalışmada derinlemesine bir araştırma yapmak için bir nitel araştırma yöntemi olarak öğretmen eylem araştırması kullandım. Bu çalışmanın araştırma metodolojisine rehberlik eden temel felsefi bakış açısı ise sosyal yapılandırmacılıktır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; gözlem, görüşme formları (öğrenci, veli ve okul yönetimi), dokümanlar (öğrenci günlüğü, öğrenci ürünleri, araştırmacı günlüğü) ve öğrenme materyalleri veri toplama sürecinde kullandım. Uygulamayı tersyüz edilmiş sınıf modeline uygun olarak, proje tabanlı öğrenme sürecini içeren 9 etkinlik üzerinden toplamda 12 haftada tamamladım. Her etkinlik sonunda öğrenci görüşlerini ve yapılan etkinlikleri değerlendirdim. Uygulamanın sonunda ise program hakkında öğrencilerden, velilerden ve okul yönetiminden görüşlerini aldım. Topladığım verilerin analizini, betimsel analiz ve içerik analizi ile yaptım. Veri analizi aşamasında RQDA programını kullanarak detaylı bir inceleme gerçekleştirdim. Öğrencilerimin girişimcilik becerileri ile ilgili ön-ölçümlerimi süreç içerisinde değerlendirmelerini yapabilmek için ilk üç ısınma etkinliğinde bu becerileri ölçülerek yordamaya çalıştım. Sonraki etkinliklerden sağlanan veriler ile de öğrencilerimin girişimcilik becerileri gelişimi hakkında sonuçlara ulaştım. Öğrencilerimin, velilerimin ve okul yönetiminin görüşleri, araştırmacı olarak kendi gözlem ve alan notlarım, uygulama sürecindeki öğrenci günlükleri ve öğrenci ürünleri ile elde edilen verilerin kapsamlı analizleri, düzenlenen okul sonrası programının öğrencilerin girişimcilik becerilerinin gelişimi üzerinde olumlu bir etki oluşturduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları, programın temel nitelikleri hakkında önemli sonuçların açığa çıkmasını sağlamıştır. Bu temel sonuçlar, programın yapısal özellikleri, eğitsel/öğretimsel özellikleri (girişimcilik), eğitmen/öğretmen özellikleri, program paydaşları ve değerlendirme ve geri bildirim süreçleri olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine an afterschool program for the development of entrepreneurship skills of middle school students in terms of its key features. I conducted the study with 28 students studying in the seventh grade in a middle school affiliated to the Ministry of National Education in the Central District of Aksaray Province in the 2021-2022 academic year. I used teacher action research as a qualitative research method to conduct an in-depth study. The main philosophical perspective guiding the research methodology of this study is social constructivism. I used observation, interview forms (student, parent and school administration), documents (student diary, student products, researcher's diary) and learning materials as data collection tools in the data collection process. I completed the implementation in a total of 12 weeks through 9 activities involving project-based learning process in accordance with the flipped classroom model. At the end of each activity, I evaluated student opinions and activities. At the end of the implementation, I received the opinions of students, parents, and school administration about the program. I analyzed the data I collected with descriptive analysis and content analysis. In the data analysis phase, I conducted a detailed analysis using the RQDA program. In the study, I tried to predict the first measurements of my students' entrepreneurship skills by measuring these skills in the first three warm-up activities in order to evaluate them in the process. With the data provided from the subsequent activities, I reached conclusions about the development of my students' entrepreneurship skills. The comprehensive analysis of the data obtained from the opinions of my students, parents and school administration, my own observations and field notes as a researcher, student diaries and student products during the implementation process shows that the afterschool program had a positive impact on the development of students' entrepreneurship skills. The results of the research have led to important conclusions about the main qualities of the program. These key outcomes are the structural characteristics of the program, educational/instructional characteristics (entrepreneurship), instructor/teacher characteristics, program stakeholders, and evaluation and feedback processes.