Etkinlik temelli öğretim ortamının 5. sınıf öğrencilerinin matematik başarısı ve kaygısı üzerine etkisi: Üçgenler ve dörtgenler bağlamında
The effect of activity-based teaching environment on grade 5 students' mathematics achievement and anxiety: In the context of triangles and quadrilaterals
  1. Tez No: 851435
  2. Yazar: ZEYNEP ŞAHİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada, etkinlik temelli öğretimin 5. sınıf öğrencilerinin matematik başarılarına ve matematik kaygılarına etkisi incelenmiştir. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Doğu Anadolu Bölgesindeki bir ilde bulunan bir ortaokulda yürütülmüştür. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın deneklerini 5. sınıfta öğrenim görmekte olan 34 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma 4 haftalık bir sürede gerçekleştirilmiştir ve araştırmada veri toplama aracı olarak Matematik Başarı Testi ve Matematik Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Ortaokul matematik müfredatında yer alan Üçgenler ve Dörtgenler alt öğrenme alanı kazanımları, deney grubunda araştırmacı tarafından hazırlanan etkinliklere dayalı bir öğretim ortamında işlenirken, kontrol grubunda ise mevcut duruma herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Araştırma verileri t-testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları deney grubunda yer alan öğrencilerin matematik başarı testi puan ortalamasının kontrol grubu öğrencilerinin matematik başarı testi puan ortalamasına göre istatistiksel olarak daha fazla artış gösterdiğini ortaya koymuştur. Matematik kaygı ölçeği puan ortalaması ise deney grubunda azalırken kontrol grubunda ise artmıştır. Bulgularına dayanarak, ileri araştırmalara ve matematik öğretimine yönelik bazı önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research examined the effect of activity-based teaching on Grade 5 students' mathematics achievement and anxiety. The research was conducted in a middle school in the Eastern Anatolia Region city of Türkiye in the 2021-2022 semester year. A pretest-posttest control group experimental design was used in the research. The subjects of the research were 34 students studying in the Grade 5. The research was conducted over a period of 4 weeks and the Mathematics Achievement Test and Mathematics Anxiety Scale were used as data collection tools. While the Triangles and Quadrilaterals sub-learning domain attainments in the middle school mathematics curriculum were taught in a teaching environment based on activities prepared by the researcher in the experimental group, no intervention was made to the current situation in the control group. Research data were analyzed using t-tests. The results revealed that the mathematics achievement test average score of the students in the experimental group increased statistically more than the mathematics achievement test average score of the control group students. On the other hand, while the mathematics anxiety scale mean score decreased in the experimental group, it increased in the control group. Based on the findings, some suggestions were also made for further research and mathematics teaching.