Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın spor medyası ile etkileşimi
Interaction of the Ministry of Youth and Sports with sports media
  1. Tez No: 851437
  2. Yazar: GÖKER KALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KALFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmanın amacı; Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda (GSB) çalışan muhabirler ile spor medyası mensupları, sporcu ve spor kulübü yetkililerinin görüşlerinden yola çıkılarak bakanlık ve spor medyası arasındaki etkileşimi ortaya koymaktır. Bakanlık ile spor medyası arasındaki etkileşimin ne şekilde gerçekleştiğinin tespit edilmesinin; bakanlık, spor medyası ve toplum arasındaki etkileşimin geliştirilmesine fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmada temel nitel araştırma deseninden yararlanılmıştır. Çalışma grubu, Ankara ilindeki, GSB çalışanlarından üç muhabir, TRT Spor TV kanalından dört spor muhabiri, üç spor spikeri ve bir yönetici, bir yerel gazeteden bir spor muhabiri, yine Ankara ilindeki iki profesyonel spor kulübünden ikişer sporcu ve birer kulüp yetkilisi olmak üzere genel toplamda onsekiz kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri yapılandırılmamış görüşme formu kullanılarak elde edilmiş ve elde edilen bu veriler betimsel analize tabi tutularak açıklayıcı bilgilere ulaşılması amaçlanmıştır. Sonuç olarak, GSB faaliyetlerinin bazı sporcular tarafından yeterince takip edilmiyor olması GSB'nin medyayla ilişkisinde eksiklikler olduğunu göstermektedir. Medya mensupları da her ne kadar etkileşimi olumlu bulsa da daha yapılabilecek çok şeyler olduğunu ifade etmişlerdir. Nihayetinde Türk sporunun gelişimi için uğraşan bu önemli paydaşların, Türk sporunun daha iyi seviyelere gelmesi için birbiri ile etkileşiminin daha çok geliştirilmesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study; is to reveal the interaction between the ministry and sports media, based on the opinions of reporters working in the Ministry of Youth and Sports (GSB), sports media members, athletes and sports club officials. Determining how the interaction between the Ministry and sports media takes place; It is thought that it will benefit from improving the interaction between the ministry, sports media and society. The basic qualitative research design was used in the study. The working group consists of three reporters from GSB employees in Ankara, four sports reporters, three sports announcers and one manager from TRT Spor TV channel, one sports reporter from a local newspaper, two athletes from two professional sports clubs in Ankara and one club official. It consists of eighteen people. The data of the research was obtained using an unstructured interview form and the data obtained was subjected to descriptive analysis to obtain descriptive information. As a result, the fact that GSB activities are not followed sufficiently by some athletes shows that there are deficiencies in GSB's relationship with the media. Members of the media also stated that although they found the interaction positive, there was much more that could be done. Ultimately, it was concluded that the interaction of these important stakeholders who strive for the development of Turkish sports should be further developed in order for Turkish sports to reach better levels.