Development of wound/burn dressing material with astaxanthin-imprinted phema based polymer
Astaksantin baskılanmış phema bazlı polimer ile yara/yanık örtü malzemesinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 851438
  2. Yazar: BUKET SABUNCUGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BAYDEMİR PEŞİNT, DOÇ. DR. DİLEK GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Astaksantin, bir karotenoid pigmentidir ve doğada genellikle yosunlar, mantarlar, bakteriler, algler ve bazı deniz canlıları gibi organizmalarda bulunur. Yüksek antioksidan özelliklere sahip olan astaksantin, özellikle algi, kril, karides ve somon gibi deniz ürünlerinde yüksek miktarlarda bulunabilir. Astaksantin, karotenoid ailesine aittir ve özellikle kırmızı-pembe renk tonlarına sahiptir. Astaksantinin insan sağlığı üzerinde antioksidan ve anti-inflamatuar etkileri olduğu araştırılmış ve yara ve yanıklarla ilgili olarak, astaksantinin özellikle cilt sağlığına olan potansiyel faydaları bilinmektedir. Antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri, ciltteki serbest radikallerle savaşarak ve iltihaplanmayı azaltarak iyileşmeyi destekleyebilir. Bu çalışmada Astaksantin baskılanmış HEMA bazlı polimerler sentezlenmiş ve farklı miktarlarda Astaksantin içeren bu polimerler kullanılarak kriyojeller sentezlenmiştir. Hidroksietil metakrilat (HEMA) bazlı kriyojeller, şişme testleri, taramalı elektron mikroskobu ile karakterize edilmiştir. Kriyojellerin içerisine gömülen Asx-MIP miktarlarına bağlı olarak salım kinetiği incelenmiş; Asthaxthinin fare embriyonik fibroblast (MEF, (CF-1) (ATCC® SCRC-1040™)) hücre hattı üzerindeki etkisini inceleyebilmek için ise MTT assay uygulanmıştır. Sonucunda kriyojellerde bulunan astaksantinin hücre çoğalmasını artırıcı etkiye sahip olduğu görülmüş ve astaksantin içeren MIP kriyojellerin yara iyileşmesini kolaylaştırma potansiyeline sahip olduğu ve yara/yanık pansuman malzemesi olarak kullanabileceği kanıtlanmıştır
Özet (Çeviri)
Astaxanthin is a carotenoid pigment and is commonly found in nature in organisms such as algae, fungi, bacteria, algae and some marine creatures. Astaxanthin, which has high antioxidant properties, can be found in high amounts in seafood, especially algae, krill, shrimp and salmon. Astaxanthin belongs to the carotenoid family and has particularly red-pink hues. It has been researched that astaxanthin has antioxidant and anti-inflammatory effects on human health, and its potential benefits are known, especially for skin health, regarding wounds and burns. Its antioxidant and anti-inflammatory properties can promote healing by fighting free radicals in the skin and reducing inflammation. In this study, Astaxanthin imprinted HEMA based polymers were synthesized and cryogels were synthesized using these polymers containing different amounts of Astaxanthin. Hydroxyethyl methacrylate (HEMA)-based cryogels were characterized by swelling tests, scanning electron microscopy. Release kinetics were examined depending on the amount of Asx-MIP embedded into the cryogels; MTT assay was applied to examine the effect of astaxanthin on mouse embryonic fibroblast (MEF, (CF-1) (ATCC® SCRC-1040™)) cell line. As a result, it has been shown that astaxanthin contained in cryogels has a cell proliferation-enhancing effect, and it has been proven that MIP cryogels containing astaxanthin have the potential to facilitate wound healing and can be used as wound/burn dressing material.