Ebeveynleri boşanan üniversite öğrencilerinin evliliğe yükledikleri anlamlar: Nitel bir çalışma
The meanings attributed to marriage by university students with divorced parents: A qualitative study
- Tez No: 996953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KIZIL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ebeveynleri boşanmış üniversite öğrencilerinin evliliğe yükledikleri anlamları, romantik ilişki deneyimlerini ve evlilikle ilgili karar süreçlerini incelemektir. Araştırma, ebeveyn boşanması deneyiminin bireylerin duygusal yaşantıları, başa çıkma biçimleri, romantik ilişkilerdeki bağlanma örüntüleri ve evlilik algıları üzerindeki yansımalarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışma, nitel desen fenomenolojik yaklaşım kapsamında yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, ebeveynleri farklı gelişim dönemlerinde boşanmış olan 18–26 yaş aralığında toplam 10 üniversite öğrencisi (6 kadın, 4 erkek) oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla çevrimiçi görüşmeler yoluyla toplanmış ve betimsel tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonucunda altı ana tema ortaya çıkmıştır: ebeveyn boşanma sürecinin duygusal deneyimi,boşanma öncesi ve sonrasi aile iklimi, erken olgunlaşma ve aşırı sorumluluk, yakın ilişkilerde güven, kaygı ve kaçınma, evliliğe yüklenen anlamlar, ideal partner ve ilişki beklentileri. Bulgular, ebeveyn boşanmasının katılımcılar tarafından çelişkili ve yoğun duygularla deneyimlendiğini; bu sürecin erken yaşta olgunlaşma, artan sorumluluk alma ve duygusal yükü içselleştirme gibi başa çıkma biçimleriyle ilişkili olduğunu göstermektedir. Romantik ilişkilerde güven arayışı ile kaçınmacı tutumların bir arada bulunduğu; evliliğin ise hem huzur ve güven sunan bir“yuva”olarak algılandığı hem de temkinle yaklaşıldığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, ebeveyn boşanması deneyiminin bazı katılımcıların beliren yetişkinlik dönemindeki evlilik algıları ve ilişki kararlarını çeşitli biçimlerde etkileyebildiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the meanings attributed to marriage, romantic relationship experiences, and marriage-related decision-making processes of university students whose parents are divorced. The study seeks to explore how parental divorce is emotionally experienced, how individuals cope with this experience, and how it is reflected in romantic relationships and perceptions of marriage. Accordingly, the study was conducted using a qualitative research approach with a phenomenological design. The study group consists of a total of 10 university students (6 females, 4 males) aged between 18 and 26 whose parents experienced divorce during different developmental periods of the participants. Data were collected through online semi-structured interviews and analyzed using an inductive thematic analysis method. The analysis revealed six main themes: the emotional experience of the parental divorce process; the family climate before and after divorce; early maturation and excessive responsibility; trust, anxiety, and avoidance in close relationships; meanings attributed to marriage; and ideal partner and relationship expectations. The results suggest that parental divorce was experienced through intense and ambivalent emotions and was associated with coping strategies such as early maturation, increased responsibility, and internalization of emotional burden. In romantic relationships, participants displayed ambivalent attachment patterns characterized by a desire for trust and closeness alongside avoidance and emotional caution. Marriage was perceived both as a safe and peaceful“home”and as an institution approached with hesitation due to negative parental relationship models. In conclusion, the experience of parental divorce indicates that it can influence some participants' perceptions of marriage and relationship decisions during emerging adulthood in various ways.