Fen bilimleri dersi LGS sorularının üst düzey düşünme becerileri açısından incelenmesi
Examination of science class hsee questions in terms of high-level thinking skills
- Tez No: 851472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Gelişen teknoloji ile farklı düşünen bireylerin yetiştirilmesi önem kazanmış ve bu doğrultuda güncellenen öğretim programlarında üst düzey düşünme becerilerine yer verilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, 2018-2023 yıllarında gerçekleştirilen LGS (Liselere Geçiş Sınavı) fen bilimleri dersi sorularının üst düzey düşünme becerileri açısından incelenmesidir. Çalışmada, soruların yaratıcı düşünme, analitik düşünme, eleştirel ve yansıtıcı düşünme gibi üst düzey düşünme becerilerini ne ölçüde yansıttığını belirlemek için bir analiz yapılacaktır. Çalışmanın verileri doküman inceleme yaklaşımıyla elde edilecektir. Bu amaçla doküman olarak belirlenen zaman aralığındaki fen bilimleri LGS sorularına ulaşılacaktır. Ulaşılan soruları, üst düzey düşünme becerilerinin farklı alt beceri düzeylerinde analiz etmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilecek olan bir değerlendirme ölçeği ve analiz şablonu kullanılacaktır. Çalışmada betimsel analiz yöntemi kullanılacaktır. Çalışmada ulaşılacak bulguların, fen bilimleri dersinin öğretim sürecinin ve ölçme ve değerlendirme sisteminin üst düzey düşünme becerilerini geliştirebilecek ve ölçebilecek bir şekilde tasarlanmasına yönelik önemli bir katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, it has become important to educate individuals who think differently and in this context, high-level thinking skills have been included in the updated curriculum. The aim of this study is to examine the science course questions of hsee (High School Entrance Examination) conducted in 2018-2023 in terms of high-level thinking skills. In the study, an analysis will be performed to determine to what extent the questions reflect high-level thinking skills such as creative thinking, analytical thinking, critical and reflective thinking. For this purpose, the science hsee questions within the time period determined as a document will be reached. An evaluation scale and analysis template will be used, which will be developed by the researcher in order to analyze the questions reached at different sub-skill levels of high-level thinking skills. Descriptive analysis method will be used in the study. It is expected that the findings to be achieved in the study will make an important contribution to the design of the teaching process of the science course and the measurement and evaluation system in a way that can develop and measure high-level thinking skills.