İlköğretim öğrencilerinde mobilya uyumunun öğrencilerin okupasyonel performansı üzerine etkisi- yazı yazma okupasyonu
The effect of furniture compatibility on elementary school students' occupational performance in writing occupation
- Tez No: 851486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Öğrencilik, kalıcı ve uzun süreli oturma alışkanlıklarının geliştiği en yerleşik okupasyonlar arasında yer almaktadır. Yazı yazmak, çok çeşitli beceriler gerektiren karmaşık bir okupasyon ve okul görevidir. Mobilya uyumu gibi okul bağlamındaki faktörlerin, çocukların okul görevlerine katılımını ve performansını nasıl etkilediğini anlamak, öğrenciler arasında başarıyı teşvik etmek için önemlidir. Bu çalışmanın amacı, ilköğretim okullarında öğrenim gören 4.sınıf öğrencilerinin öğrenci-mobilya uyumunu ve bu uyumun okupasyonel performansa etkisini incelemekti. Çalışmaya 9-10 yaş arası 70 çocuk (42 kız) dahil edildi. Çocukların antropometrik verileri ile sınıf mobilya ölçümleri esnek olmayan mezura yardımıyla ölçüldü. Okupasyonel performansın değerlendirilmesi için seçilen yazı yazma aktivitesiMetin girmek için buraya tıklayın. Minnesota Yazı Yazma Testi (MYYT) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Studenthood is among the most sedentary occupations in which permanenet and long-lasting habits of sitting are developed. Writing is a complex occupation and a school task that requires a wide range of skills. Understanding how factors in the school context, such as furniture fit, influence students' participation and performance in school tasks is important for promoting success among students. The purpose of this study was to examine the studentfurniture fit and it's effect on occupational perfromance among 4th-grade elementary school students. A total of 70 children (42 girls) aged 9-10 were included in the study. The anthropometric data of the children and classroom furniture measurements were measured using an inflexible tape measure. Writing activity, which was selected for the assessment of literacy performance, was evaluated with the Minnesota Handwriting Test (MHA).