Epilepside serum alfa-(1,6)-fukoziltransferaz (FUT8) seviyesinin tanı ve klinik özellikler ile ilişkisi
The relationship between serum alpha-(1,6)-fucosyltransferase (FUT8) levels and diagnosis and clinical features in epilepsy
  1. Tez No: 986152
  2. Yazar: DURAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETTAH EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yetişkin epilepsi hastalarında serum alfa-(1,6) fukozil transferaz (FUT8) enzim düzeylerinin tanı değeri ve klinik özelliklerle ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Daha önce çocukluk çağında epilepsi ve özellikle dirençli epilepsi grubunda FUT8 düzeyinin yüksek olduğu bildirilmişken, bu çalışmada erişkin bireylerdeki düzeyler ilk kez değerlendirilmiştir. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu onayı ile yürütülen çalışmada 96 erişkin epilepsi hastası ve 54 sağlıklı kontrol bireyi yer almıştır. Katılımcıların klinik, demografik, elektroensefalografik (EEG) ve radyolojik verileri kaydedilmiş; serum FUT8 düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler, epilepsi grubuyla kontrol grubu arasında karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada epilepsi grubunda FUT8 düzeyleri, kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Ayrıca FUT8 düzeylerinin cinsiyet, yaş, BMI, nöbet tipi, epilepsi süresi, nöbet sıklığı, EEG ve MRG bulguları ya da kullanılan antiepileptik ilaç türü gibi değişkenlerle anlamlı bir ilişkisi gösterilmemiştir. Korelasyon analizlerinde de FUT8 düzeyleri ile klinik değişkenler arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır Bu bulgu, çocukluk çağı epilepsisinde bildirilen yüksek FUT8 düzeylerinin aksine, yaşla birlikte olası epigenetik mekanizmaların (örneğin DNA metilasyonu ve mikroRNA aracılı translasyonel baskı) FUT8 ekspresyonunu azaltabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, glikozilasyon bozukluklarının epileptogenezde rol oynayabileceği ve düşük FUT8 seviyelerinin nöronal yüzey proteinlerinin işlevini bozarak sinaptik dengesizlik yaratabileceği hipotezini desteklemektedir. Bu enzim, nöroinflamasyon ve mikroglia duyarlılığı üzerinden epileptik yatkınlığı etkileyebilecek potansiyel bir biyobelirteç olarak değerlendirilmektedir. Elde edilen sonuçlar, FUT8 enziminin epilepsi tanısında potansiyel bir biyobelirteç olarak değerlendirilebileceğini, ancak klinik değişkenlerle ilişkili olmadığını göstermektedir. Bu sonuçlar, epileptogenezde glikozilasyon ve yaşa bağlı epigenetik düzenleme mekanizmalarının daha ayrıntılı araştırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Literatürde FUT8'in erişkin epilepsi hastalarındaki düzeylerini değerlendiren ilk çalışma olması açısından, bu araştırmanın önemli bir katkı sunduğu düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the diagnostic value of serum alpha-(1,6)-fucosyltransferase (FUT8) levels and their association with clinical features in adult patients with epilepsy. While previous research has reported elevated FUT8 levels in children with epilepsy, particularly in drug-resistant cases, this study represents the first evaluation of FUT8 levels in an adult epilepsy population. The study was conducted with the approval of the Ethics Committee of Selçuk University Faculty of Medicine. A total of 96 adult epilepsy patients and 54 healthy controls were included. Clinical, demographic, electroencephalographic (EEG), and radiological data were recorded. Serum FUT8 levels were measured using the ELISA method. Comparative analyses were performed between the epilepsy and control groups. Serum FUT8 levels were found to be significantly lower in the epilepsy group compared to healthy controls. No statistically significant differences in FUT8 levels were observed when evaluated by sex, age, BMI, seizure type, epilepsy duration, seizure frequency, EEG/MRI findings, or types of antiepileptic drugs used. Correlation analyses also revealed no significant relationship between FUT8 levels and clinical variables. Contrary to previous findings in pediatric epilepsy, the reduced FUT8 levels observed in adults may reflect age-related epigenetic mechanisms—such as DNA methylation and microRNA-mediated translational repression—leading to downregulation of FUT8 expression. Disruption in glycosylation pathways may contribute to epileptogenesis by impairing the function of neuronal surface proteins and destabilizing synaptic signaling. Furthermore, FUT8 may play a role in neuroinflammation and glial hypersensitivity, making it a potential biomarker for epileptic vulnerability. The findings suggest that FUT8 may serve as a potential biomarker for epilepsy diagnosis, although it appears unrelated to clinical characteristics. The study highlights the need for further research into glycosylation and age-dependent epigenetic regulatory mechanisms in epileptogenesis. As the first study to evaluate serum FUT8 levels in adult epilepsy patients, this research offers a novel contribution to the literature.