Erişkin epilepsi hastalarında ayrılma anksiyetesi bozukluğunun sıklığı ile algılanan aşırı koruyuculuk ve yaşam kalitesinin ilişkisi
The relationship between the frequency of separation disorder and perceived overprotection and quality of life in adult epilepsy patients
- Tez No: 728895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR GÖRMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜMEYSA YENİ ELBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Epilepsi, çok sayıda nörobiyolojik, bilişsel ve psikososyal sonuçlara sahip, yaygın bir nörolojik hastalıktır. Epilepsi hastalarında psikiyatrik komorbiditelerin genel popülasyondan daha sık görüldüğü ve prognozu olumsuz etkilediği bilinmektedir. Ayrılma anksiyetesi bozukluğu (AAB) erişkinlik dönemi için DSM-5 ile tanımlanmıştır. Bu çalışmada erişkin epilepsi hastalarında ayrılma anksiyetesi bozukluğu sıklığının ve düzeyinin belirlenmesi, ayrıca aşırı koruyuculuk ve yaşam kalitesiyle olan ilişkisinin kontrol grubuyla karşılaştırılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Ekim 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Nöroloji polikliniklerinden epilepsi tanısıyla takipli, 18-65 yaş arası hastalar başvuru sırasına göre seçilmiştir. Toplam 114 hasta ile görüşülüp, dahil edilme kriterlerini karşılayan 105 hasta çalışmaya alınmıştır. Kontrol grubu olarak epilepsi tanısı bulunmayan 115 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların tamamı araştırmacılar tarafından DSM-5 temelli klinik görüşme ile değerlendirilmiştir. Epilepsi grubuna; Sosyodemografik Veri Formu, Ayrılma Anksiyetesi Belirtileri İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme (AAB-YKG), Ayrılma Anksiyetesi Belirti Envanteri (AABE), Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi (YAAA), Epilepside Algılanan Aşırı Koruyuculuk Ölçeği, Epilepside Yaşam Kalitesi Ölçeği (QOLIE-31), Beck Depresyon Envanteri (BDE) uygulanmıştır. Kontrol grubuna; Sosyodemografik Veri Formu, Ayrılma Anksiyetesi Belirtileri İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme (AAB-YKG), Ayrılma Anksiyetesi Belirti Envanteri (AABE), Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi (YAAA), Beck Depresyon Envanteri (BDE) uygulanmıştır. Epilepside yaşam kalitesi ve aşırı koruyuculuk skorlarını açıklamada hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Ayrılma anksiyetesi belirti skorlarını açıklamada çok değişkenli basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Epilepsy is a common neurological disease with numerous neurobiological, cognitive and psychosocial consequences. It is known that psychiatric comorbidities are seen more frequently in epilepsy patients than in the general population which has an negative impact on the prognosis. Separation anxiety disorder (SAD) for adulthood has been defined by the DSM-5. In this study, it was aimed to determine the frequency separation anxiety disorder and the level of its symptoms in adult epilepsy patients, and to examine its relationship with overprotection and quality of life in comaparison to the control group. Method: The subjects were selected according to the order of presentation to the neurology outpatient clinic of Goztepe Prof. Dr. Suleyman Yalcin City Hospital from patients aged 18-65, and who were being followed up with the diagnosis of epilepsy . A total of 114 patients were interviewed, and 105 patients who met the inclusion criteria were included in the study. In the control group, 115 people who do not have diagnosis of epilepsy were included in the study. All participants underwent a DSM-5 based clinical interview. Sociodemographic Data Form, Structured Clinical Interview for Separation Anxiety Symptoms (SCI-SAS), Separation Anxiety Symptom Inventory (SASI), Adult Separation Anxiety Questionnaire (ASA-27), Perceived Overprotection in Epilepsy Scale, Quality of Life in Epilepsy Scale (QOLIE-31) , Beck Depression Inventory (BDI) were administered to the epilepsy group. Sociodemographic Data Form, Structured Clinical Interview for Separation Anxiety Symptoms (SCI-ASA), Separation Anxiety Symptom Inventory (SASI), Adult Separation Anxiety Questionnaire (ASA-27), Beck Depression Inventory (BDI) were administered to the control group. Hierarchical regression analysis was used to explain quality of life and overprotection scores in epilepsy. Multivariate simple linear regression analysis was used to explain separation anxiety symptom scores.