Endometrium kanserinde servikal kanal tutulumunu belirlemede fraksiyoneküretaj ve LEEP'in etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of theefficacy of fractionated curettageand LEEP in determining cervicalcanal involment in endometrialcanser
  1. Tez No: 821237
  2. Yazar: SENEM ALKAN AKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKÇÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Jinekolojik kanserler,kadınlarda görülen tüm kanserlerin yaklaşık % 13'ünü oluşturmaktadır (1). Endometriyum kanseri gelişmiş ülkelerde kadın genital sisteminin en sık görülen kanseridir.Kadınlarda meme, kolon ve akciğer kanserinden sonra dördüncü en sık rastlanan kanserdir. ABD' de 2010 yılında yaklaşık 43470 yeni vakanın tanı alacağı ve 7950 kadının hastalık nedeni ile öleceği öngörülmektedir (2). Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye' de kadın genital sitemi maligniteleri arasında ikinci sırada yer almaktadır.Yaklaşık olarak insidansı 100 000'de 80 civarındadır (3,4) . Genel olarak bakıldığında kadınların yaşamları boyunca % 2-3'ünde endometriumkanseri gelişecektir (5) . Yüksek insidansa ve etkili bir tarama testinin olmamasına rağmen, erken semptom vermesi nedeniyle, çoğu vaka hasatalığın sadece cerrahi ile kür sağlandığı erken evrelerde tanı almaktadır.Lokalize, rejyonel ve metastatik hastalık için 5 yıllık sağkalım oranları sırasıyla %96, %67 ve %17'dir. Epidemiyolojik ve prognozdaki farklılıklara dayanarak endometrium kanseri, Tip 1 ve Tip 2 olarak iki gruba ayrılmaktadır.Hastaların % 80'i Tip 1 endometrium kanseri kapsamındadır.Bu hastalar tanı esnasında uterus korpusuna sınırlı, iyi veya orta derecedediferansiyasyon gösteren endometrioid adenokarsinomlardır. Tip 2 endometrium kanseri grubunda yüksek grade'li karsinomlar (clear cell ve seröz karsinom gibi) bulunur, bu gruptüm endometrium kanseri olgularının %15-20'lik kısmını oluştururlar. Bu tümörler genellikle myometriumu invaze edip histerektomi sırasında uterus dışına doğru yayılım gösterirler. İkinci grubun prognozu daha kötü olduğundan, tanıyı koyan patoloğun hastanın tedavisinin planlanması açısından önemi daha da artmaktadır. Son 20 yıldır, prognostik önemlerini ortaya koymak için histolojik tip, histolojik grade, cerrahi-patolojik evreleme, myometrial invazyonun derinliği, vasküler invazyon ve servikal tutulumu içeren cerrahi ve patolojik parametreler üzerinde çalışmalaryapılmıştır (6,7,8,9).
Özet (Çeviri)
Gynecological cancers constitute approximately 13% of all cancers in women (1). Endometrial cancer is the most common cancer of the female genital system in advanced forms. It is the fourth most common cancer in women after breast, colon and lung cancer. It is estimated that approximately 43470 new cases were recognized in the USA in 2010 and 7950 women will die due to the disease (2). According to the Ministry of Health systems, it ranks second among female genital area malignancies in Turkey. Its incidence is approximately 80 per 100 000 (3,4). In general, 2-3% of women will develop endometrial cancer during their lifetime (5). Despite the high incidence and the availability of an effective screening test, due to early symptomatology, most cases are diagnosed in the early stages when the disease is cured only by surgery. The 5-year survival rates for localized, regional and metastatic diseases are 96%, 67% and 17%, respectively. Based on differences in epidemiology and prognosis, endometrial cancer is divided into two groups as Type 1 and Type 2. 80% of patients include Type 1 endometrial cancers. These patients are endometrioid adenocarcinomas that are limited to the uterine corpus during the diagnosis period and show good or moderate differentiation. Type 2 endometrial cancer includes higher-grade carcinomas (such as clear cell and serous carcinoma), but the group accounts for 15-20% of all endometrial cancer cases. These tumors often invade the myometrium and extend into the uterus at the time of hysterectomy. Since the prognosis of the second group is worse, the importance of planning the removal of the pathologist who reveals the visibility increases even more. Over the last 20 years, studies on surgical and pathological effects, including histological type, histological grade, surgical-pathological staging, depth of myometrial invasion, vascular invasion and cervical involvement, have been expanded to reveal their prognostic importance (6,7,8,9).