Girit Adası ve Minos kültürü (MÖ I. binyılın sonuna kadar)
The Island of Crete and Minosian culture (To the end of the1st millennium BCe)
- Tez No: 851513
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ege Adaları'nın içinde en büyüğü olan Girit Adası, 8400 km'lik yüz ölçümüne sahip olup 250 km uzunluğunda, 58 km genişliğinde, dağlık ve engebeli bir yapıya sahiptir. Coğrafi konumu gereği dağlık ve engebeli bir araziye sahip olan Girit Adası'nın geçim kaynağı genellikle deniz ticareti olmuştur. Bu dağların içerisinde batıda Beyaz Dağlar, tam ortasın da tapınma merkezi olan İda Dağı ve doğusunda ise Dikta Dağı yer almaktadır. Bu çalışmamızda ise Girit Adası'nın coğrafi özellikleri, geçim kaynakları ve kültürel etkileşimleri üzerine çalışılmıştır. İlk bölümümüzde arkeolojik veriler doğrultusunda Girit Adası'nın ilk yerleşim Neolitik, Kalkolitik, Tunç ve Demir Çağları üzerine kısa bir araştırma yaptık. Özellikle Neolitik Dönem ile ilgili tüm bilgiler arkeolojik verilere dayanıp tam olarak geniş bir bilgi edinilememiştir. Diğer dönemlerde ise kazı çalışmaları ve Mitoslar aracılığı ile özellikle Tunç Çağı ile ilgili geniş kapsamlı bilgilere ulaşılabilmiştir. İkinci bölümde bölüm de ise Minos sanatı, mimarisi, dini ve dili üzerinde durulup hangi kültürlerden etkilendiği ve ileride ki uygarlıklar üzerindeki etkileri üzerine durulup geniş bir perspektiften Minos yaşamı ve kültürü üzerine derinlemesine bir inceleme yapılmıştır. Son bölümde ise Minos halkının, Mezopotamya, Mısır, Suriye, Kıbrıs ve Rodos Adası ile olan ticari ve sosyal ilişkileri üzerine durulmuştur. Bu ilişkilerde genellikle maden alışverişi yapılarak bu topraklara kimler aracılığı ile geldiği üzerine durulmuştur
Özet (Çeviri)
Crete Island, the largest of the Aegean Islands, has a surface area of 8400 km and is 250 km long and 58 km wide, and has a mountainous and rugged structure. The livelihood of the Crete Island, which has a mountainous and rugged terrain due to its geographical location, has generally been maritime trade. Among these mountains, there are the White Mountains in the west, Mount Ida, the center of worship, in the middle and Mount Dikta in the east. In this study, the geographical features, livelihoods and cultural interactions of Crete Island were studied. In our first part, we conducted a brief research on the first settlements of the Crete Island in the Neolithic, Chalcolithic, Bronze and Iron Ages, in line with archaeological data. In particular, all information about the Neolithic Period is based on archaeological data, and comprehensive information cannot be obtained. In other periods, comprehensive information, especially about the Bronze Age, could be obtained through excavations and myths. In the second part, the commercial and social relations of the Minoan people with Mesopotamia, Egypt, Syria, Cyprus and Rhodes Island are focused on. In these relations, mineral exchanges were generally made and emphasis was placed on who came to these lands through whom. In the third part, an in-depth examination of Minoan life and culture was made from a broad perspective, focusing on Minoan art, architecture, religion and language, the cultures that were influenced by it and its effects on future civilizations.