UFRS'nin finansal tablolar üzerindeki etkisi: Bosna-Hersek bankacılık sektörü analizi
The impact of IFRS on financial statements: Analysis of the banking sector in Bosnia and Herzegovina
- Tez No: 851516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarının (UFRS) kabulü, küresel muhasebe dünyasında dönüştürücü bir olgu olarak ortaya çıkmıştır. Bu standartlar finansal raporlama uygulamalarını şekillendirerek ekonomiler arasında uyumu teşvik etmektedir. Bu araştırma, UFRS uygulamasının Bosna-Hersek'te faaliyet gösteren bankaların mali tablolarını nasıl etkilediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Finansal verilerin kapsamlı bir analizi aracılığıyla, ulusal muhasebe standartlarından UFRS'ye geçişin hızla değişen ekonomik bağlamda yarattığı sonuçlar incelenmiştir. Araştırmada, öncelikle Bosna-Hersek'te UFRS'nin uygulanmasına yönelik mevcut çalışmalar incelenerek, sektörün durumu ve Bosna-Hersek'teki muhasebe çerçevesi ortaya konmuştur. Bu arka plan, Bosna-Hersek'in uluslararası raporlama standartlarına olan taahhüdüne dair önemli öngörüler sağlamaktadır ve UFRS'nin Bosna-Hersek'te uygulanması üzerine yapılan araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Düzenleyici çerçevenin incelenmesi ve kabul nedenlerinin analizi, ülkenin uluslararası raporlama standartlarına olan bağlılığına dair önemli bilgiler sunmaktadır. Bosna-Hersek'teki bankaların mali tablolarını analiz etmek için yöntem olarak, Altman Z-Skor, Fulmer H-Skor ve Springate S-Skor modelleri kullanılmıştır ve UFRS'ye geçişten önce ve sonraki finansal performans göstergeleri belirlenmiştir. Finansal tabloların incelenmesi ve hem Altman Z-Skor, hem Fulmer H, hem de Springate S-Skor katsayılarından elde edilen sonuçlar, UFRS'ye geçişin bankacılık sektörü finansal oranlarında önemli bir değişiklik yaratmadığını göstermektedir. Ancak, üç modelden elde edilen sonuçlar topluca, incelenen bankaların finansal göstergelerinde dikkate değer bir artış olmadığını göstermektedir. Bu durum, Bosna bankalarının finansal durumunda önemli bir iyileşme sağlamadığını öne sürmektedir. Zira Altman Z-Skoru, Fulmer H-Skoru ve Springate S-Skoru ölçütlerinde olumlu değişikliklerin olmaması bunu göstermektedir. Bosna bankalarının yıllık raporlarından elde edilen finansal oranlardaki sabitlik, Bosna'nın ulusal standartlarının IFRS ile uyumlu hale getirilmesinden veya benzer uygulamaların benimsenmesinden kaynaklanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The adoption of International Financial Reporting Standards (IFRS) has emerged as a transformative phenomenon in the global accounting world. These standards shape financial reporting practices and promote harmonization among economies. This research aims to examine how the implementation of IFRS has affected the financial statements of banks operating in Bosnia and Herzegovina. Through a comprehensive analysis of financial data, the study investigates the consequences of transitioning from national accounting standards to IFRS in a rapidly changing economic context. The research begins by reviewing existing studies on the implementation of IFRS in Bosnia and Herzegovina, outlining the sector's status, and presenting the accounting framework in the country. This background provides significant insights into Bosnia and Herzegovina's commitment to international reporting standards, forming the basis of the research on the application of IFRS in the country. The examination of the regulatory framework and analysis of the reasons for adoption offer crucial information regarding the country's commitment to international reporting standards. To analyze the financial statements of banks in Bosnia and Herzegovina, the research utilizes the Altman Z-Score, the Fulmer H-Score and the Springate S-Score models determining financial performance indicators before and after the transition to IFRS. The results obtained from examining the financial statements and all the Altman Z-Score, the Fulmer H-Score and the Springate S-Score coefficients indicate that the transition to IFRS did not significantly alter the financial ratios in the banking sector. Nevertheless, the results from the three models collectively indicate that there hasn't been a noteworthy upturn in the financial indicators of the analyzed banks. This suggests that the adoption of IFRS did not yield a substantial enhancement in the financial standing of Bosnian banks, as evidenced by the absence of favorable shifts in the Altman Z-Score, Fulmer H-Score, and Springate S-Score metrics. The constancy observed in the financial ratios derived from the annual reports of Bosnian banks may stem from the harmonization of Bosnia's domestic standards with IFRS or the adoption of similar practices.