Sermaye şirketlerinin birleşmesi ve vergisel ilişkilerinin muhasebe uygulaması
  1. Tez No: 145096
  2. Yazar: LEYLA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Birleşme, birden fazla işletmenin tek bir tüzel kişilik altında toplanmasıdır. Günümüzde önemi gittikçe artan şirket birleşmeleri hakkında hem hukuk hem de muhasebe alanında günümüz koşullarına uyacak şekilde gerekli düzenlemelerin yapılması büyük önem taşımaktadır. UFRS' de şirket birleşmeleri satın alma ve menfaatlerin birleşmesi yöntemleri olmak üzere iki şekilde muhasebeleştirilmektedir. Bu iki yöntem birbirinin alternatifi değildir. Eğer alıcı taraf belirlenebiliyorsa satın alma yönteminin kullanılması zorunludur. Alıcı taraf belirlenemiyorsa menfaatlerin birleşmesi yöntemi kullanılabilir. Fakat menfaatlerin birleşmesi yöntemi bazı ülkelerin muhasebe standartlarında yasaklanmış bazılarında ise ağır koşullara bağlanmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sermaye şirketleri ve birleşme işlemi TTK açısından ele alınarak tanıtılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise birleşmenin özellikle ekonomik ve finansal nedenleri incelenmiş ayrıca vergisel boyutu açkılanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise gerek UFRS gerek TMS açışından şirket birleşmeleri ele alınmış ve UFRS' de yer alan yöntemler kullanılarak muhasebeleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A combination is the merging of two or more organizations in the form of a seperate legal entity. It is extrsmely critical to make the necessary regulations and update both the legal and accounting systems regarding corporate mergers that are increasingly becoming more important. In 1FRS (International Financial Reporting Standards), the business combinations are accounted for two different ways; acquisition and the uniting of interests. These two methods are not substitutes for one another. If the acquiring party can be identified, the buying method must be used. If the acquiring party cannot be defined, then the method of uniting of interests can be applied. However, the method öf uniting of interests is banned in the accounting standards of some countries or can be applied only through strict regulations. The thesis has three sections, in the first section, the stock companies and merging process are defined from the Turkish Commercial Law point of view. The second section analyses mainly the economic and financial causes of the combination and points out the aspect of taxation. The last section, explains the business combinations both from the fFRS and Turkish Accounting Standards View and presents the application of various accounting methods mentioned in IFRS.