Feminist critique on mediation: Women and men images and their influence on the evaluation of mediation
Arabulucuk üzerine feminist eleştiri: Kadın ve erkek imajları ile arabulucuğun değerlendirilmesine etkileri
- Tez No: 851535
- Danışmanlar: PROF. DR. NICOLE SAAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universität Augsburg
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, arabuluculuğa yönelik feminist eleştiri ve bakış açılarını ele alan metinlerdeki kadın ve erkek imajları ile bu metinlerin arabuluculuk sürecine ilişkin değerlendirmeler arasındaki olası ilişkiyi keşfetmeye odaklanmaktadır. Bu amaçla feminist eleştiri ve arabuluculuğun desteklenmesine ilişkin literatür incelenmiştir. Analiz literatür taramasına dayanmaktadır. Bu tez, incelenen metinlerde sunulan erkekler, kadınlar ve toplumsal cinsiyet ilişkilerine ilişkin beş imaj modelini tanımlar: geleneksel rol modeli, modern model, ilişkisel modele karşı rasyonel model, şiddet uygulayan erkeklere karşı mağdur kadın modeli ve anlamlı farkların olmadığı model. Bu modellerin aracılık değerlendirmeleri arasında bir ilişki bulunmaktadır, ancak doğrudan bir ilişki değildir. Araştırmacıların güç anlayışı ve aracılık türü gibi ara değişkenlerin rolünü dikkate alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on discovering the possible relationship between the images of men and women in the texts that deal with feminist criticism of and perspectives on mediation and these texts' evaluations of the mediation process. For this purpose, the literature on feminist criticism and support of mediation was examined. The analysis is based on literature review. This thesis identifies five models of images about men, women and gender relations that are presented in the texts examined: the traditional role model, the modern model, relational versus rational model, violent men versus victimized women model and no significant differences model. It was found that a relationship exists between these models and their evaluation of mediation; however it is not direct and straightforward. The role of intervening variables such as the scholars' understanding of power and the mediation type need to be considered.