Presenilin 2 cDNA'sının klonlanması ve ailesel alzheimer hastalığı patogenezinde etkin mutasyonları taşıyan vektörlerin oluşturulması
Cloning of presenilin 2 cDNA and construction of vectors carrying familial alzheimer's disease causing mutations
- Tez No: 851536
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAKİ YOKEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yapılan bu çalışmayla pcDNA3 vektörünün SmaI restriksiyon enzimi kesim noktası içine daha önceden klonlanmış olan Presenilin 2 geninin cDNA'sı BamHI ve KpnI restriksiyon enzimleri ile kesilerek çıkarılmış, aynı restriksiyon enzimlerinin kesim noktalarını taşıyan pBluescript II SK (+) vektörüne klonlanmıştır. Klonlanan vektör ile transform edilen XL-1 Blue E. Coli hücreleri LB/Agar katı besiyerinde üretilerek pozitif koloniler seçilmiştir. Seçilen pozitif kolonilerden plazmid DNA'sı izole edilmiş ve dizi analizi ile klonlamanın gerçekleştirildiği gösterilmiştir. Klonlanan cDNA dizisi üzerinde yönlendirilmiş mutagenez ile Ala252Thr ve Pro334Arg mutasyonları oluşturulmuş ve XL-1 Blue hücreleri mutant cDNA dizisi taşıyan vektörlerle transform edilerek, bu vektörleri taşıyan saf kültürler elde edilmiştir. İleride Haliç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Laboratuvarında yapılacak olan hücre kültürü çalışmalarında söz konusu mutasyonların etkilerinin çalışılabilmesi için gerekli vektörel alt yapı sağlanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, cDNA of Presenilin 2 gene which has been cloned to the SmaI restriction enzyme site of pcDNA3 was cut out by BamHI and KpnI enzymes. The cDNA fragment was further inserted between the BamHI and KpnI sites of the pBluescript II SK (+) vector. XL-1 Blue E.coli cells were transformed with the vector and positive colonies on LB/Agar medium were selected to plasmid DNA isolation. The tranformation was confirmed by DNAsequence analysis. The cloned cDNA sequnece was changed by site-directed mutagenesis method to construct vectors carrying Ala252Thr and Pro334Arg mutations. The XL1 Blue cells were transformed by the mutant klones to obtain pure colonies. As a result of this study, useful vector constructs were created in Halic University, Molecular Biology and Genetics Laboratory, which will be essential in the future studies for investigating the effects of the Presenilin 2 mutations in cell cultures.