Kalkınmanın finansmanında yurt içi tasarrufların rolü: Türkiye örneği
The role of domestic savings in financing development: The example of Türkiye
  1. Tez No: 851567
  2. Yazar: SÜMEYYE AKBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ulusal tasarruflar ülkelerin yatırımlarına finansman sağlayarak ülkeleri büyük dış borç yükünden kurtaran önemli bir kaynaktır. Dış finansmana gerek duymadan yatırım yapabilen ülkeler daha istikrarlı ve sürdürülebilir büyüme ve kalkınma sağlamaktadır. Ancak Türkiye'de 2000 yılından sonra artan tasarrufa açığı sorunu günümüzde devam etmektedir. Tasarruf açığı sorunu dışa bağımlılığı artırmaktadır. Bu çalışmanın öncelikle kavramsal çerçevesi oluşturulacak. Tasarruf, kalkınma ve ekonomik büyüme kavramları ele alınacaktır. İkinci bölümde, yurtiçi tasarrufların kalkınma ve büyüme ile ilişkisi ortaya konulacak ve kalkınma teorileri, tasarruf teorilerine yer verilecektir. Üçüncü bölümde, Türkiye'nin 1920 yılından günümüze kadar olan süreçteki tasarruf verileri diğer ekonomik verilerle birlikte değerlendirilerek incelenmiştir. Türkiye'nin tasarruf açığı sorununun çözümlenmesi, sürdürülebilir büyüme ve kalkınma için çeşitli önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
It is an important resource that saves countries from the huge foreign debt burden that provides resources for investments of national savings. Sustainable growth and development are achieved by coming together more in countries that can invest without the need for external financing. However, the problem of savings deficit, which has increased in Turkey after 2000, continues today. The savings gap problem increases the disruption. First of all, malleable frames of this person will be created. The concepts of savings, development and economic growth can be discussed. In the second part, the development of thrifty savings and its relationship with growth will be revealed and development theories and savings theories will be included. In the third section, Turkey's savings data from 1920 to the present are evaluated and classified together with other economic data. Various suggestions will be made for the solution of Turkey's savings deficit and sustainable growth and development.