Doğal ve çeşitli yöntemlerle muamele edilmiş olan sepiolit, bentonit ve kaolin'in IGC metodu ile bazı termodinamik parametrelerinin hesaplanması
- Tez No: 85159
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
85 ÖZET DOĞAL VE ÇEŞİTLİ YÖNTEMLERLE MUAMELE EDİLMİŞ OLAN SEPİOLİT, BENTONİT VE KAOLİNİN I.G.C. METODU İLE BAZI TERMODİNAMİK PARAMETRELERİNİN HESAPLANMASI Uçuculuk özelliği göstermeyen maddelerin termodinamik özelliklerinin araştırılmasında invers gaz kromatograflsi (IGC) tekniği kullanılmaktadır. Bu çalışmada killerin bazı termodinamik parametrelerinin tespit edilmesinde l.G.C. metodu kullanıldı. Kolona doldurulmak üzere üç çeşit kil (Kütahya Bentoniti, Kaolin ve Sepiolit) dört farklı işleme tabi tutularak hazırlandı. Dolgu maddelerinin hangi şartlarda ve nasıl hazırlandığı Bölüm 3'te ayrıntılı olarak anlatılmıştır Hazırlanmış olan dolgu maddeleri usulüne göre kolona dolduruldu ve gaz kromatograflsi (G.C.) cihazına takıldı. Kolonların saflaştırılması için kolon sıcaklığı en yüksek çalışma sıcaklığına ayarlandı. Ayarlanan sıcaklıkta kolon içinden 48 saat süreyle azot gazı geçirildi. Dedektör sıcaklığı, enjeksiyon sıcaklığı ve taşıyıcı gazın akış hızı çalışma şartlarına ayarlandı. Daha sonra kolon sıcaklığı 200 °C'den başlamak üzere her 25 °C'de bir problar enjekte edildi. Bu sıcaklık 275 °C'ye kadar çıkarıldı. Böylece 4 farklı sıcaklıkta her bir prob için en az üç kez enjeksiyon yapıldı ve bu problara ait ortalama alıkonma süreleri okundu. Gaz kromatogramları üzerinde okunan alıkonma süreleri yardımı ile problara ait alıkonma hacimleri, alıkonma hacimleri kullanılarak dolgu maddelerine ait adsorpsiyon serbest entalpileri hesap edildi. Kolonların tümü için adsorpsiyon serbest entalpileri sıcaklığa karşı grafiğe geçirilerek doğrular elde edildi. Bu doğruların eğiminden adsorpsiyon entropileri, kaymalarından ise adsorpsiyon entalpileri bulundu.
Özet (Çeviri)
86 SUMMARY IN THIS STUDY SOME THERMODYNAMIC PARAMETERS OF SEPIOLIT, BENTOLİT AND KAOLIN TREATED BY NATURAL AND VARİOURS OTER TECHNIQUES WERE MEASUSED BY LG.C. METDHOD Kromatogrphy technic of inverse gas is used while thermodynamic peculoritys of substances which don't seem volatilitys is being searched. In this study; while thermo-dynamic parameters was being established, I.G.C. method was used. Filled in to the coluns of the Gas Kromotography Equipment and applied to the four different treatment, three typs of cloys (Kütahya Bentonit, Kaolin and Sepiolit) were prepared. In third chaptel, haw the filling substances were prepared was exploined in details Filling substances, prepared, were filled in accord to the principle of filling of column. Column heat was regulated to the highest work heat. At regulated heat; the nitrogen gas was passed from column during the 48 hour. Dedector heat, enjection heat and flowing speed of tranporter gas were regulated to the work conditions. And then; starting the colmun heats at 200 °C, a prob enjected in every 25 °C. This heat was raised to the 275 °C. Thus least 3 enjection were enjected to the every prob at this heat and average keeping process was calculated for every prob. Keeping process taken from gas kromotographs and keeping sines were calculated by necessary treatments. Used keeping sines; Feree Entalpys of Adsorbtion belonging to the filling substances were calculated. Facing the heat, free entalpys of adsorbtion for all columns were to the grafroj the lines were obtained. At last; adsorbtion entalpys were obtained from slop of this line, and adsorbtion entalpys from sliding.