Zincir mağazalarda marka yönetimi ve genişleme stratejileri: Özbekistan'da havas zincir mağazaları üzerinde bir araştırma
Brand management and expansion strategiesin chain stores: A research on havas chainstores in Uzbekistan
  1. Tez No: 851614
  2. Yazar: MARJONA KODİROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Zincir mağazalar sektörü, üreticiler ve müşteriler arasında market, kırtasiye ve diğer ürün ve hizmetlerin alışverişi nedeniyle küresel sektörün hayati bir parçasıdır. Zincir mağazalar mağazalarının giderek genişlemesi, müşterilere rekabetçi fiyatlarla rekabetçi ürünler sunmakta ve ürünler için benzersiz alışveriş hizmetleri sunmaktadır. Özbekistan Zincir mağazalar sektöründeki rekabet son yıllarda giderek artıyor ve müşterilerin fiyatları ve ürün kalitelerini karşılaştırırken pazardaki önemli oyunculara meydan okumasına olanak tanıyor. Ayrıca ülke, Zincir mağazalar sektörünün ana kaynağı olan küresel pazarda meyve ve sebze üretiminde de lider ülkeler arasında yer alıyor. Havaş, 2019 yılından bu yana piyasada, mağazalarını evlerin yakınına konumlandıran ve müşterilerine en düşük fiyatlı ürünleri sunan bir indirim mağazası olarak faaliyet gösteren yerel bir Zincir mağazalar mağazasıdır (Havas, 2023). Zincir mağazalarcinin ana rakipleri Korzinka, Makro, Carrefour, Smart ve diğer küçük Zincir mağazalar mağazalarıdır. Rekabetçi rekabet ve pazara kolay giriş rekabetin yoğunluğunu artırmaktadır. Zincir mağazalarcilerin stratejik karar vermelerini etkileyen dış pazar koşullarının yanı sıra pazarın yetkinliğine göre, bu makale Zincir mağazalar pazarındaki pazar koşullarını incelemektedir. Ayrıca Havaş'ın en büyük rakipleri Korzinka ve Makro arasında rekabetçi bir konum elde etmek için stratejik operasyonunu analiz etmek amacıyla iç analiz yapılıyor. Piyasa analizini yürütürken dış kaynaklar 3 olacaktır istatistiksel web sitelerinden uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The retail industry is a vital part of the global industry due to the exchange of groceries, stationery and other products and services between manufacturers and customers. The increasing expansion of retail stores offers customers competitive products at competitive prices and offers unparalleled shopping services for products. Competition in the Uzbekistan retail sector has been increasing in recent years, allowing customers to challenge major players in the market when comparing prices and product quality. In addition, the country is among the leading countries in the production of fruits and vegetables in the global market, which is the main source of the retail sector. Havaş is a local retail store that has been on the market since 2019, operating as a discount store that positions its stores near homes and offers its customers the lowest priced products (Havas, 2023). The retailer's main competitors are Korzinka, Makro, Carrefour, Smart and other small retail stores. Competitive rivalry and easy entry into the market increase the intensity of competition. According to the competence of the market as well as the external market conditions that influence the strategic decision-making of retailers, this article examines the market conditions in the retail market. In addition, internal analysis is carried out to analyze Havaş's strategic operation in order to gain a competitive position among its biggest competitors, Korzinka and Makro. External sources when conducting market analysis will be 3 Adapted from