Farklı yüzey işlemlerinin peek (polietereterketon) ve PMMA (polimetilmetakrilat) arasındaki bağlanma dayanımı üzerine etkisinin incelenmesi
Effect of surface treatments on the shear bond strength of peek (polyethereterketon) to PMMA (polymethylmethacrylate)
- Tez No: 851616
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUDE DİLEK NALBANT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı yüzey işlemi uygulamalarının BioHPP PEEK ve otopolimerizan PMMA arasında bağlanma dayanımına etkisini incelemektir. Çalışmada BioHPP PEEK bloktan 7*7*2 mm boyutunda 115 örnek oluşturulmuştur. BioHPP PEEK örneklere farklı partikül boyutu ve basınçta kumlama yapılmıştır. Örnekler uygulanan yüzey işlemine göre 5 alt gruba ayrılmıştır (n=23). Birinci gruptaki örneklere yüzey işlemi uygulanmamıştır. İkinci gruptaki örneklere 50 μm Al₂O₃ 2 bar basınçta kumlama; Üçüncü gruptaki örneklere 50 μm Al₂O₃ 4 bar basınçta kumlama; Dördüncü gruptaki örneklere 110 μm Al₂O₃ 2 bar basınçta kumlama; Beşinci gruptaki örneklere 110 μm Al₂O₃ 4 bar basınçta kumlama uygulanmıştır. Yüzey işlemi uygulaması sonrasında örneklerin yüzey pürüzlülüğü ölçümü yapılmıştır (n=12). Her bir gruptaki örneklerin yarısına Visiolink adeziv uygulanmıştır (n=11). Örneklerin işlem yüzeyine otopolimerizan PMMA uygulanıp 24 saat 37°C'de suda bekletilmiştir. BioHPP PEEK örnekler makaslama bağlanma dayanımı testine tabi tutulmuştur. Normal dağılım gösteren (parametrik) değişkenler, gruplar arasında değerlendirilirken ANOVA Testi ve Tukey Posthoc testi kullanılmıştır. İki grup arasında değerlendirilirken Bağımsız T Testi kullanılmıştır. Kumlama işleminde partikül boyutu ve basınç artışı yüzey pürüzlülüğü ve bağlanma dayanımı değerlerini yükseltmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of different surface treatment applications on the bond strength between BioHPP PEEK and autopolymerizing PMMA. In the study, 115 samples of 7*7*2 mm size were created from BioHPP PEEK block. BioHPP PEEK samples were sandblasted at different particle sizes and pressures. The samples were divided into 5 subgroups according to the applied surface treatment (n=23). No surface treatment was applied to the samples in the first group. The samples in the second group were sandblasted with 50 μm Al₂O₃ at 2 bar pressure; The samples in the third group were sandblasted with 50 μm Al₂O₃ at 4 bar pressure; The samples in the fourth group were sandblasted with 110 μm Al₂O₃ at 2 bar pressure; Sandblasting was applied to the samples in the fifth group with 110 μm Al₂O₃ at 4 bar pressure. After the surface treatment application, the surface roughness of the samples was measured (n = 12). Visiolink adhesive was applied to half of the samples in each group (n=11). Autopolymerizing PMMA was applied to the treatment surface of the samples and kept in water at 37°C for 24 hours. BioHPP PEEK samples were subjected to shear bond strength testing. ANOVA Test and Tukey Posthoc test were used when evaluating normally distributed (parametric) variables between groups. Independent T Test was used when evaluating between two groups. The increase in particle size and pressure in the sandblasting process increased the surface roughness and bond strength values.