Muallimî'nin Kevserî'ye eleştirilerinin tahlili (Te'nîbu'l-Hatîb adlı eseri bağlamında)
Analysis of Muallimi's criticism on Kevseri (In the context of his work named Tenib al-Hatib)
- Tez No: 851634
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN REŞİT DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte çalışmanın konusu, önemi, kapsamı, kaynakları ve metodundan bahsedilmiştir. Birinci bölümde eserleri incelenecek olan Kevserî ve Muallimî'nin hayatlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise bu iki yazarın eseri olan ve bu çalışmanın ana temasını oluşturan Ten'ib ve et-Tenkîl isimli eserlerin yazılma sebepleri, kaynakları ve metotları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise bahsi geçen iki kitapta yazarların birbirine yönelttiği eleştiriler ve bu eleştirilerdeki hata ve isabet noktaları ele alınmıştır. Sonuç bölümü ise bu iki esere dair yapılabilecek çalışma önerileri ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study comprises an introduction and three main sections. The introduction provides an in-depth discussion on the subject matter, its significance, scope, sources, and methodology. The first section sheds light on the biographies of Kevserî and Muallimî, the authors whose works will be examined. In the second section, the focus shifts to an exploration of the underlying motives, sources, and methodologies employed in the creation of their respective works, namely“ten'ib”and“et-Tenkîl,”which form the central theme of this study. The third section critically analyzes the mutual criticisms expressed by these two authors within the aforementioned books, dissecting the accuracies and inaccuracies of their perspectives. The conclusion offers valuable insights and recommendations for future research endeavors pertaining to these two literary works.