Türk hukukunda grev engelleri
Restraints on the right to strike in Turkish law
- Tez No: 851635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ DURSUN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İş ilişkisinin güçsüz tarafı olan işçilerin, talep ettikleri çalışma koşullarını işvere-ne kabul ettirebilmeleri için ellerindeki en önemli güç grevdir. Bugün grev hakkı, te-mel insan hakları arasında sayılmaktadır. Bu önemi nedeniyle grev hakkının daha ge-niş ve özgür bir şekilde kullanılabilmesi için günümüz hukuk sistemlerinde düzenle-meler yapılmaktadır. Türk Hukukunda da ILO organlarının görüşleri doğrultusunda bu yönde olumlu adımlar atılmaya çalışılmaktadır. Ancak 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu, grev hakkının kullanılmasına ilişkin çok fazla sınırlama ve yasak içermektedir. Bunlara ek olarak Kanunda, önceden öngörülmüş bir grev ya-sağı olmamasına rağmen alınmış bir grev kararının uygulanmasını engelleyen grev engelleri öngörülmüştür. Grev hakkının kullanımını oldukça zorlaştıran, çoğu zaman da grevi uygulanamaz bir durumda bırakan grev engelleri, toplu iş hukukumuz açısın-dan bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Çalışmamızın amacı; Cumhurbaşkanı kararı, işçilerin grev oylaması, tarafların anlaşması veya mahkeme kararıyla sonradan ortaya çıkan grev engellerini tüm yönleri ile ele alarak açıklamak, grev hakkının hu-kuksal yeri ve önemi de göz önünde tutularak daha anlaşılır hale getirilmesi ve gelişti-rilmesine katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The strike is the most critical power that employees, the weaker party in the la-bor relationship, have to make the employer accept the working conditions they de-mand. Today, the right to strike is recognized as a fundamental human right. Due to this importance, regulations are made in today's legal systems to use the right to strike more widely and freely. In Turkish Law, positive steps are being taken in this direc-tion in line with the opinions of ILO bodies. However, Law No. 6356 on Trade Unions and Collective Labor Agreements contains many restrictions and prohibitions on the exercise of the right to strike. In addition, the Law stipulates strike restraints that prevent the implementation of a strike decision, even though there is no prior prohibition of a strike. The strike restraints, which make the exercise of the right to strike very difficult and often leave the strike in an unenforceable situation, bring along some problems in terms of our collective labour law. Our study aims to explain the strike restraints that arise after the President's decision, the workers' strike vote, the agreement of the parties, or the court decision, and to contribute to the develop-ment of the right to strike by considering its legal place and importance.