Afganistan'da toplumsal değişme bağlamında etnisite, siyaset ve dinin rolü
The role of ethnicity, politics and religion in the context of social change in Afghanistan
- Tez No: 851644
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu araştırma Afganistan'daki etnik, siyasi ve dini yapıları ve bunların toplumsal değişme üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma, bu faktörler arasındaki nedensel bağlantıları ve toplumsal değişme süreci üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak için nitel araştırma yöntemlerini kullanmaktadır. Bu tezin ana amacı, Afganistan'ın etnik, siyasi ve din/mezhep yapılarını analiz etmek suretiyle son otuz yıldaki toplumsal değişme durumunu değerlendirmektir. Çalışma, Afganistan'ın etnik, siyasi ve dini yapısının etnik çatışma, siyasi istikrarsızlık, güvensizlik ve şiddet dahil olmak üzere çok sayıda soruna yol açtığını göstermektedir. Etnik politika ve etnik üstünlük, özellikle siyasi ve sosyal etkileşimlerde olmak üzere her düzeyde görülmektedir. Ayrıca, etnik ve dini ayrımcılık Afganistan toplumunda ciddi bir problem teşkil etmektedir. Çalışmada Afganistan'daki farklı etnik gruplardan oluşan 40 katılımcıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Analizden ortaya çıkan temalar arasında Afganistan'da güvenlik durumu, güvensizlik ve göç, etnik yapı ve toplumsal değişme, siyaset ve toplumsal değişme, mezhep ve toplumsal değişme, Taliban ve toplumsal değişme yer almaktadır. Sonuç olarak, etnisite, siyaset ve dinin, Afganistan'daki toplumsal değişmeyle ilgili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research examines the ethnic, political, and religious structures in Afghanistan and their impact on social change. The study uses qualitative research methods to uncover the causal links between these factors and their impact on the process of social change. The main objective of this thesis is to assess the state of social change in Afghanistan over the last three decades by analyzing its ethnic, political, and religious/sectarian structures. The study shows that Afghanistan's ethnic, political, and religious structure has led to numerous problems, including ethnic conflict, political instability, insecurity, and violence. Ethnic politics and ethnic supremacy are seen at all levels, especially in political and social interactions. Moreover, ethnic and religious discrimination is a serious problem in Afghan society. In-depth interviews were conducted with 40 participants from different ethnic groups in Afghanistan. The themes that emerged from the analysis include the security situation in Afghanistan, insecurity and migration, ethnicity and social change, politics and social change, sect and social change, and Taliban and social change. As a result, ethnicity, politics, and religion were found to be relevant to social change in Afghanistan.