Algılanan psikolojik güvenliğin çalışan sesliliği üzerindeki etkisi: İstanbul ili banka çalışanları örneği
The effect of perceived psychological security on employee vocality: The example of bank employees in Istanbul
  1. Tez No: 851649
  2. Yazar: HALİD TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın problemini, psikolojik güvenliğin çalışan sesliliği üzerinde etkisinin olup olmadığı oluşturmaktadır. Psikolojik güvenliğin çalışan sesliliği üzerindeki etkisi, her iki değişkeninde kuramsal olarak dayandırıldığı sosyal mübadele kuramı doğrultusunda ele alınmıştır. Literatürde psikolojik güvenlik ve çalışan sesliliği etkileşimi üzerine yapılan çalışmaların sınırlı oluşu ve banka çalışanları evreninde ele alınmış bir araştırmaya rastlanmamış olması nedeniyle araştırma ulusal literatüre fayda sağlaması açısından önemli görülmektedir. Literatürde var olan çalışmalar, çalışan sesliliğinin önemini vurgulamakla birlikte çalışan sesliliğini teşvik eden psikolojik mekanizmalarında keşfedilmesinin gerekliliğini belirtmektedir. Bu çalışmanın amacı, psikolojik güvenlik algısının çalışan sesliliği davranışı üzerindekini etkisini belirlemektir. Araştırmanın bir diğer amacı, psikolojik güvenlik algısının ve çalışan sesliliği davranışlarının demografik değişkenlere göre bir farklılık gösterip göstermediğini tespit etmektir. Belirtilen bu amaçlar doğrultusunda İstanbul ilinde faaliyet gösteren kamu ve özel bankalarda çalışmakta olan 485 banka çalışanına, anket yöntemi aracılığıyla psikolojik güvenlik ve çalışan sesliliği değişkenlerine ait ölçek ifadelerini cevaplamaları istenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 22 ve AMOS 24 programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda psikolojik güvenliğin çalışan sesliliği üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan yapılan farklılık analizlerinde banka çalışanlarının psikolojik güvenlik algısı ve göstermiş oldukları seslilik davranışları cinsiyete, yaşa, eğitim durumuna, çalışılan sektöre, mevcut çalışma yılına ve mesleki kıdeme göre farklılık gösterirken; medeni duruma ve çalışılan bankanın faaliyet alanına göre farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın rekabet avantajı elde etmek isteyen örgüt ve örgüt yöneticilerine, çalışanlarının psikolojik güvenliklerini arttırma ve onların seslilik davranışlarında bulunmalarını sağlama noktasında yol göstererek katkı vermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The problem of this research is whether psychological safety has an effect on employee voice. The effect of psychological safety on employee voice is discussed in line with the social exchange theory on which both variables are theoretically based. Since the studies on the interaction of psychological safety and employee voice are limited in the literature and no research has been found on the universe of bank employees, the research is considered important in terms of contributing to the national literature. Studies in the literature emphasize the importance of employee voice and indicate the need to explore the psychological mechanisms that encourage employee voice. The purpose of this study is to determine the effect of psychological safety perception on employee voice behavior. Another aim of the research is to determine whether the perception of psychological safety and employee voice behaviors differ according to demographic variables. In line with these stated objectives, 485 bank employees working in public and private banks operating in Istanbul were asked to answer the scale statements regarding the variables of psychological safety and employee voice through a survey method. The data obtained was analyzed through SPSS 22 and AMOS 24 programs. As a result of the analysis of the data, it was determined that psychological safety had a positive and significant effect on employee voice. On the other hand, according to the difference analysis, bank employees' perception of psychological security and their vocal behavior differ according to gender, age, educational status, sector of employment, current working year and professional seniority; It was concluded that there was no difference according to marital status and the field of activity of the bank. It is expected that the research will contribute to organizations and organizational managers who want to gain a competitive advantage by guiding them in increasing the psychological safety of their employees and ensuring that they engage in voice behaviors.