Resim sanatında oyun ve oyuncak
Play and toy in painting
  1. Tez No: 851661
  2. Yazar: SEDA OTURMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ YEMENİCİOĞLU NEGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Postmodern dünyada sanatın kavramsal bir boyut kazandığı ve sanatçıların anlatımlarını zenginleştirmek için çok çeşitli yöntemler geliştirdikleri gözlenir. Multidisipliner melez anlatımlar, pastiş ve parodi gibi çağdaş sanatın yeni kavramları gün yüzüne çıkmış, sanat dalları bilinen kalıpların dışına çıkmıştır. Genel çerçevesiyle sanatın güzeli arayan yanı dışında; güzeli zaman zaman aşarak dönemlere dair belge olma niteliği önemlidir. Mağara resimlerinde dahi gözlemleyebileceğimiz bu belgesellik niteliği, bilginin ve kültürel öğelerin nesilden nesile aktarılması açısından etkin bir yöntem olmuştur. Sanatın sahip olduğu anlam bakımından, sanatçının içinde yaşadığı çağların toplumsal, ekonomik, sosyokültürel, politik ve birçok yönlerini göstermesi açısından ürettiği sanat yapıtı arasındaki ilişiğin görülmesi ayrıca önemlidir. Tezin konusunu küreselleşme etkisinde kavramsal sanat ve estetik kaygılar bağlamında oyun kavramı ve oyuncak imgesinin resim sanatında işlenişinin örneklerle değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Oyun kavramının çocukların gelişimlerindeki yeri özellikle vurgulanmak ve detaylıca incelenmekle birlikte; toplumsal düzeyde insanların hayatlarındaki yeri, bir tüketim nesnesi(ürün) olarak anlamı ve çağdaş sanatçı için eser üretimlerinde bir konu haline gelmiş olması irdelenecektir. Giriş bölümünde tezin kapsamı, birinci bölümde oyun kavramının tanımı, tarihsel bilgisi, çocuk ile oyunun tarihsel süreçteki ve pedagojik açıdan ilişkileri ele alınmıştır. Bölüm oyunun nesnesi olan oyuncağa dair tanımlama ve tarihsel süreçte günümüze kadar geçirdiği değişim ve dönüşümlerin de çeşitli bakımlardan incelendiği kısımdır. İkinci bölüm Resim sanatında oyun ve oyuncak örneklerinin dikkate alınan açılardan değerlendirmelerini sunmayı amaçlamaktadır. Üçüncü bölüm konunun çağdaş sanatla ilişkili kavramlar açısından değerlendirilmesini, resim sanatının anlatı bakımından dönüşümlerini ve resimde oyun ve oyuncağın çağdaş örneklerini kapsamaktadır. Dördüncü bölüm uygulama çalışmalarını, çalışmaların düşünsel ve pratik anlamda gelişim süreçlerini örneklerle içermektedir.
Özet (Çeviri)
Postmodern world, with the conceptual dimension that art has gained, atrist's methods of enriching expressions have enabled development through diversity. New concepts of contemporary art like multidisciplinary expressions hybrid, pastiche and parody have comme to light and branches of art have gone beyond the known patterns. Apart from the aspects of seeking beauty within the framework of art; It is important that It is a document belonging to periods. The situation is like a way of transferring knowledge generation to generation in the historical process. Can be think of as starting with cave paintings. It is important to reveal the social, sociocultural, political and such aspects of the ages in the artist's life and to see the meaning of the relation between art and the work of art produced. The subject of this thesis is to evaluate the concept of play ant toy in painting with context of conceptual art and aesthetic concerns under the influence of global world, with examples. The place of the concept of game in children's developement has enn particularly emphesized and examined. It's place in people's lives at the social level, It's meaning as a product ant the fact theat It has become a subject in the production of Works for contemporary artists will be documented. After the scope of the thesis is discussed, first part the definition of the concept of play and the historical and pedagogical relations between children and games are discussed. The second part aims to present the evaluations of examples of games amd toy in the art of painting in the historical proocess. The thrd part covers the concepts of contemporary art, the transformation of painting in terms of narrative, and contemporary examples of game and toys in painting. The fourth chapter includes application studies and intellectual change during the process of the studies with examples.