Milli Eğitim Bakanlığının hizmet içi eğitim faaliyetlerinin sınıf öğretmenlerinin görüşleri çerçevesinde incelenmesi
An examination of the Ministry of National Education's in-service training activities within the framework of the opinions of classroom teachers
  1. Tez No: 851660
  2. Yazar: MÜGE MUAZZEZ ÇETİN TALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, Millî Eğitim Bakanlığının hizmet içi eğitim çalışmalarını (2016-2022 yılları arası) ve sınıf öğretmenlerinin bu faaliyetlere ilişkin görüşlerinin değerlendirmek için yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemi ve olgubilim deseninin kullanıldığı bu araştırmanın bulgularının birinci bölümünde Millî Eğitim Bakanlığının hizmet içi eğitim çalışmalarının değerlendirildiği doküman incelemesi; ikinci bölümde ise sınıf öğretmenlerinin hizmet içi eğitim çalışmalarına ilişkin görüşlerinin değerlendirildiği görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Manisa ilindeki devlet okulları ve özel okullarda görev yapan 36 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak uzman görüşleri alınarak araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. İçerik analizi yapılarak elde edilen verilere bakıldığında 2016-2022 yılları arasında doğrudan sınıf öğretmenlerine yapılan hizmet içi eğitim çalışmalarının konuları ve sayıları göz önünde bulundurulduğunda yetersiz bulunmuştur. 2016-2022 yılları arasında merkezi ve mahalli şekilde yapılan hizmet içi eğitim çalışmalarında katılımcı sayıları dönem dönem değişkenlik göstermektedir. FATİH Projesi gibi yeniliklerin olduğu dönemlerde bu çalışmalarının sayısının arttığı, bir yeniliğin hayata geçirilmediği ya da COVİD-19 gibi olağandışı gelişen olumsuz durumların yaşandığı dönemlerde katılımcı sayısında düşüş olduğu görülmüştür. Öğretmen görüşlerine göre hizmet içi eğitimin özellikle sınıf öğretmenlerinin yeniliklerden haberdar olması ve kendini geliştirebilmesi açısından oldukça önemli olduğu görüşüne varılmıştır. Hizmet içi eğitim çalışmalarının yapıldıkları yer ve zaman açısından öğretmenler tarafından yetersiz görüldüğü ortaya çıkmıştır. Araştırmaya katılan sınıf öğretmenlerinin hizmet içi eğitim çalışmalarına katılım durumu incelendiğinde zorunlu olarak katılımın gerçekleştiği görüşünün hâkim olduğu anlaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin hizmet içi eğitim çalışmalarının gönüllülük esasına göre olması ve özellikle uygulama gerektiren eğitimlerin yüz yüze; teorik konuların ise uzaktan eğitim şeklinde yapılabileceği vurgulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the in-service training activities of the Ministry of National Education (between 2016-2022) and the opinions of classroom teachers about these activities. Qualitative research method and phenomenology design were used in the first part of the findings of this research, where document analysis was used to evaluate the in-service training activities of the Ministry of National Education; in the second part, interview method was used to evaluate the opinions of classroom teachers about in-service training activities. The study group consisted of 36 classroom teachers working in public and private schools in Manisa. A semi-structured interview form created by the researcher by taking expert opinions was used as a data collection tool. When the data obtained by content analysis were analyzed, it was found that the in-service training activities provided directly to classroom teachers between 2016 and 2022 were inadequate considering the subjects and numbers. The number of participants in in-service training activities conducted centrally and locally between 2016-2022 varies from period to period. It was observed that the number of participants increased in periods when there were innovations such as the FATIH Project, while the number of participants decreased in periods when there was no innovation or when there were unusual and negative situations such as COVID-19. According to teachers' opinions, it was concluded that in-service training is very important especially for classroom teachers to be aware of innovations and to improve themselves. In terms of the time and place of in-service training activities, it was revealed that they were considered inadequate by teachers. When the participation status of the classroom teachers participating in the research was examined, it was understood that the view that participation was compulsory was dominant. It was emphasized that in-service training activities of classroom teachers should be on a voluntary basis and especially the trainings that require practice can be done face-to-face and theoretical subjects can be done as distance education. Suggestions were made according to the results obtained.